الگوهایی مؤثر برای مطالعه‌ی اثربخش (8)

همیشه یک نکته‌ی مهم را در ذهن داشته باشید: «رهبران موفق، مطالعه‌کنندگان موفقی هستند.» برای تبدیل شدن به یک دانش‌آموز موفق نیز باید الگوی مستمر و موفقی برای مطالعه داشته باشید.

الگوهایی مؤثر برای مطالعه‌ی اثربخش (8)

همیشه یک نکته‌ی مهم را در ذهن داشته باشید: «رهبران موفق، مطالعه‌کنندگان موفقی هستند.» برای تبدیل شدن به یک دانش‌آموز موفق نیز باید الگوی مستمر و موفقی برای مطالعه داشته باشید. بسیاری از دانش‌آموزان موفق، عادت‌های مطالعاتی خوبشان را با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند. برای تبدیل شدن به یک مطالعه‌کننده‌ی موفق لازم است با برخی از این عادت‌های مطالعاتیِ خوب آشنا شوید.

حفظ تمرکز هنگام مطالعه:

در این بخش با نگاهی به یک عامل برهم‌زننده‌ی تمرکزِ بسیار رایج، به بررسی اهمیت تمرکز در مسیر مطالعه‌ی اثربخش می‌پردازیم. وقتی در حین مطالعه، مخاطب فرد دیگری واقع می‌شوید، دو چالش عمده را در پیش دارید. در درجه‌ی اول، وقفه‌ی ایجادشده در روند مطالعه باعث می‌شود در بازگشت، زمان زیادی صرف برگشتن به شرایط متمرکز قبلی کنید و این عامل از تأثیر مطالعه کم خواهد کرد. دوم این‌که در زمان این ارتباطِ میان مطالعاتی، ممکن است فرد، مخاطب صحبت‌هایی شود که فضایی کاملاً متفاوت نسبت به فضای آموزشی و تحصیلی داشته باشد. بازگرداندن ذهن به فضای آماده برای مطالعه نیز زمان‌بر خواهد بود.

راه‌حل، بسیار ساده است. به‌جز برقراری ارتباط با کتابِ پیش روی‌تان، تمامی حلقه‌های ارتباطی دیگر را مسدود کنید. خاموش کردن تلفن همراه، پاسخ ندادن به تلفن منزل و قطع کردن صدای تلویزیون راه‌حل‌های بسیار مناسبی برای روبه‌رو نشدن با این چالش‌ است. شاید عوامل برهم‌زننده تمرکز به‌سادگی تأثیرشان را بر عملکردتان بگذارند اما شما نیز می‌توانید به‌سادگی راهکارهایی برای بی‌تأثیر بودن این عوامل مزاحم بیابید. این یک تناسب منصفانه نیست؟ باید این تناسب را به سمت اثربخش شدن مطالعه تغییر دهید.

منبع :