ایران‌گردی 11 - سفر به ساوه، شهر انار

از شهری می‌خواهم سخن بگویم که هر کجا نامش می‌آید تصویر میوه‌ی خوش آب و رنگش در ذهن تجسم می‌شود: انار.

ایران‌گردی 11 - سفر به ساوه، شهر انار

در این بخش با شما به سفر خواهیم. سفر به شهرها و روستاهای ایران. همراه ما باشید و سفرنامه‌های خود را هم برای ما بفرستید. 

azmoon.mag@gmail.com


از شهری می‌خواهم سخن بگویم که هر کجا نامش می‌آید تصویر میوه‌ی خوش آب و رنگش در ذهن تجسم می‌شود: انار.

می‌خواهم شما را با پیامبر اشموییل و یاقوت‌های سرخ بهشتی سرزمین مقدس آشنا کنم. ساوه نام پهلوانی است تورانی که در جنگ رستم کشته شد و در شاهنامه نیز از این پهلوان یاد شده است.

شهر ساوه در 125 کیلومتری تهران قرار دارد و بزرگ‌ترین شهر صنعتی ایران در 10 کیلومتری این شهر قرار گرفته است. این شهر یکی از شاهراه‌های مهم کشور است که تهران را به استان اصفهان، لرستان، خوزستان و همدان وصل می‌کند.

در این شهر آثار باستانی زیادی به چشم می‌خورد. از جمله مسجد جامع ساوه که گنجینه‌ای از هنر معماری و کاشی‌کاری دوره‌ی سلجوقیان است که در انتهای خیابان سلمان ساوجی واقع شده است. ارتفاع منابر این مسجد حدود 14 متر و قطر آن 5/3 متر است. تاریخ بنای مسجد به سال 504 هجری شمسی برمی‌گردد. دومین مکان، مسجد انقلاب ساوه است که در قسمت جنوبی میدان انقلاب در مقابل بازار ساوه واقع شده است. این مسجد با طرح چهارایوانی ساخته شده است و شبستانی به نام مسجد قرمز در داخل قرار دارد که در کتیبه‌ی‌ ‌این شبستان سوره‌ی مبارکه‌ی نبأ به طرز زیبایی گچ‌بری شده است.

امامزاده‌های متبرک این شهر شامل امامزاده سیدعلی‌اصغر، امامزاده سیدبشیر، امامزاده سیدابورضا، امامزاده سیدهارون و امامزاده سیداسحاق و... است. جا دارد از دیگر مکان‌های این شهر مانند حوزه‌ی چهارسوق، کاروان‌سرای باغ شیخ، پل سرخ‌ده و مکان‌های تفریحی و گردشگری و... نام برد.

امیدوارم بتوانید از این شهر زیبا و تاریخی و روستاهای خوش آب و هوای این شهر دیدن کنید.


ایران‌گردی - ساوه

ایران‌گردی - ساوه

ایران‌گردی - ساوه