نقش پدرها و مادر‌ها در سال کنکور

توصیه می‌کنم به جای انجام این کار در هفته یک روز مشخص و یک ساعت مشخص را برای صحبت کردن با فرزندتان انتخاب کنید.

نقش پدرها و مادر‌ها در سال کنکور

سال کنکور برای دانش‌آموزان، سالی سرنوشت‌ساز است. شاید می‌توان گفت که نتیجه‌ی زحمات پدرها و مادرها و نتیجه‌ی زحمات فرزندانشان به همین یک سال و نتیجه‌ی خوب کنکور آن‌ها وابسته است. اگرچه من معتقد هستم که انسان‌ها باید برایند زندگی‌شان موفق باشد و کنکور فقط یک مرحله از زندگی آن‌هاست اما نمی‌توان منکر این حقیقت شد که نتیجه‌ی خوب کنکور روی آینده‌ی فرد تأثیر بسزایی خواهد داشت.

امروز روی صحبت من با پدرها و مادرهای فرهیخته‌ای است که امسال فرزندشان کنکوری است. همیشه این نکته را به دانش‌آموزان گوشزد می‌کنم که: «من به عنوان مشاور شما فقط امسال مشاور شما هستم اما پدر و مادر‌های‌تان سال قبل پدر و مادرهای‌تان بوده‌اند، امسال نیز هستند؛ اما امسال شرایط شما متفاوت از هر سالی است.»

تصور کنید که یک روز در منزل شما فردی از اعضای خانواده‌تان خواب باشد. قطعاً شما ملاحظه‌ی رفت‌وآمد‌های‌تان را خواهید کرد. تلویزیون را با صدای کم‌تری گوش خواهید داد و اگر تلفن زنگ بزند به‌سرعت به آن پاسخ خواهید داد. از شما می‌خواهم تصور کنید که همان فردی که خواب است بیمار نیز باشد. حال شرایط منزل چگونه خواهد بود؟ احتمالاً رفت‌وآمد نخواهید کرد، تلویزیون نیز روشن نمی‌کنید و شاید گوشی تلفن را نیز از پریز جدا کنید.

سال کنکور فرزند شما شرایط خاصی خواهد داشت؛ همان دانش‌آموز سال قبل است اما با شرایط کنکوری.

امروز یک راه ساده به شما توصیه خواهم کرد که تجربه نشان داده است به وضعیت فرزند شما هم در امسال و هم در سال‌های بعد کمک خواهد کرد.

برخی از پدرها و مادر‌ها بنا بر عادت تا حرفی از درس و مدرسه می‌شود سر صحبت را با فرزند خود باز می‌کنند اما در مواقعی به علت اختلاف نسل بین آن‌ها و فرزندشان صحبت‌های آن‌ها کارگشا نیست.

توصیه می‌کنم به جای انجام این کار در هفته یک روز مشخص و یک ساعت مشخص را برای صحبت کردن با فرزندتان انتخاب کنید. برای مثال شب‌های شنبه ساعت 9 تا 10 شب و در این ساعت تمام کارهای خود را کنار بگذارید، مهمانی نروید و مهمان نیز نپذیرید. این کار باعث می‌شود تا فرزند شما متوجه شود که برای او ارزش بسیاری قائل شده‌اید و هر هفته به طور منظم برای او وقت می‌گذارید و این کار انگیزه‌ی او را تأمین می‌کند تا با تلاش بیش‌تری درس بخواند.

می‌توانید در مورد موضوعاتی که در یک هفته قرار است با فرزندتان صحبت کنید با مشاور او نیز مشورت کنید. سعی کنید همیشه در مورد نکات مثبت صحبت کنید و به او انرژی بدهید. کوچک‌ترین نکته‌ی مثبت و تشویقی کوچک می‌تواند بزرگ‌ترین نتایج را به همراه داشته باشد. نکته‌ی آخر این‌که در آن یک ساعت لزومی ندارد حتماً در مورد درس خواندن صحبت کنید.