ورزش درمانی عامل بهبود مبتلایان به پوکی استخوان

اگرچه ورزش نقش بی‌بدیل در درمان پوکی استخوان دارد، اما متاسفانه این موضوع اصلی فراموش شده است.

جواد فلاحت زاده جراح و متخصص ارتوپدی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: هیچ عاملی به اندازه ورزش و تغذیه مناسب در پیشگیری از پوکی استخوان موثر نیست و این دو عامل باید از همان دوران کودکی و نوجوانی مورد توجه قرار گیرند. 

وی افزود: هر فردی برای پیشگیری از پوکی استخوان به حدود نیم ساعت پیاده روی و ورزش نیاز دارد که این موضوع و میزان برای تمام گروه‌های سنی یکسان است. 

فلاحت زاده با بیان اینکه تاثیر ورزش درمانی در پیشگیری و درمان اغلب بیماری‌های شایع و مزمن نظیر پوکی استخوان اثبات شده است، تاکید کرد: اگرچه ورزش نقش بی‌بدیلی در درمان پوکی استخوان دارد، اما متاسفانه این موضوع اصلی فراموش شده در بهبود مبتلایان به پوکی استخوان است.

وی اظهار داشت: صرف نظر از علل متعدد و گسترده به وجود آورنده پوکی استخوان، بهترین عامل پیشگیری کننده و حتی درمان بخش این عارضه ورزش درمانی است. فلاحت زاده با بیان اینکه اصول انجام تمرینات ورزشی در خصوص پیشگیری و درمان پوکی استخوان باید آموزش داده شود، تصریح کرد: بر اساس شدت عارضه پوکی استخوان، تمرینات ورزشی خاصی را باید انجام داد و البته در برخی از موارد به ویژه در حالات شدید این بیماری، تمرینات ورزشی نباید انجام داد.

وی یادآور شد: از جمله مهمترین و موثرترین ورزش‌ها جهت پیشگیری و درمان پوکی استخوان، ورزش های توام با تحمل وزن یا اعمال فشار بر سیستم اسکلتی بدن است و از جمله این نوع ورزش‌ها می‌توان به پیاده‌روی، دویدن و کوهنوردی اشاره کرد.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب