آیا ورزش فقط مخصوص چاق​هاست؟

هدف و نوع ورزش در افراد چاق و لاغر متفاوت است.

آیا ورزش فقط مخصوص چاق​هاست؟

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان این‌که ورزش عاملی پیش‌گیرنده در زمینه بیماری‌های متابولیکی است، گفت: هدف و نوع ورزش در افراد چاق و لاغر متفاوت است.

سیروس چوبینه در گفتوگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خوزستان اظهار کرد: ورزش برای همه لازم است ولی برای افراد مختلف ممکن است اهداف متفاوتی را دنبال کند.

وی ادامه داد: از آن جا که معمولا چاقی به لحاظ فیزیولوژی با بسیاری بیماریها همراه است، برخی افراد تصور میکنند چاقی علت بسیاری از بیماریها است، در صورتی که اصلا این گونه نیست.

این فیزیولوژیست ورزشی گفت: چاقی عاملی مستعد کننده است، یعنی این‌که فرد چاق استعداد بیشتری در مبتلا شدن به بیماریهای مختلف از جمله بیماریهای متابولیکی دارد و این بدان معنا نیست که فردی که لاغر است با هیچ بیماری‌ای مواجه نیست، البته ممکن است درجات و نوع بیماری در افراد چاق و لاغر متفاوت باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: بنابراین در ذهن افراد این گونه جا افتاده است که افراد چاق حتما باید ورزش کنند و افراد لاغر نیازی به ورزش ندارند و بدنشان سالم است، زیرا این گونه افراد فقط تناسب اندام و پیکر را میبینند و به جنبههای دیگر توجه ندارند.

وی بیان کرد: به لحاظ ورزشی شاخصی با عنوان BMI (نمایه توده بدن) وجود دارد که معمولا یک دامنه عددی دارد که به عنوان مثال اگر این عدد به بالای 25 برسد فرد به سمت چاقی، وزن و چربی بیشتر میرود که این افراد بیشتر در معرض خطر هستند.

چوبینه با بیان این‌که چنانچه شاخص توده بدن از 20 کمتر شود افراد به سمت لاغری میروند، اضافه کرد: این مساله نیز خطرات خاص خود را دارد.

وی ادامه داد: افراد لاغر چون همه چیز را از منظر تناسب اندام میبینند، تفکرشان این است که نیازی به ورزش ندارند؛ در صورتی که به لحاظ فیزیولوژیک فردی که لاغر است با چند بیماری مهم از جمله بیماریهای حرکتی و فیزیولوژیکی مواجه میباشد.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان‌کرد: افرادی که لاغرند عمدتا وزن و عضله کمتری دارند. این افراد برای حفظ چارچوب و اسکلت بدن قطعا نیاز دارند که بدنشان به قدر کافی عضله داشته باشد، بنابراین برای این‎گونه افراد نیز ورزش نیاز است، منتها هدف آن‌ها با هدف افراد چاق متفاوت است.

وی ادامه داد: این افراد باید ورزشهایی را انجام دهند که به حفظ ترکیب بدن کمک کند؛ یعنی این افراد نیاز دارند ترکیب بدن خود که عضله و استحکام استخوان میباشد را حفظ کنند. بنابراین ورزشهای قدرتی مانند تمرین با وزنه از جمله ورزشهایی است که افراد لاغر میبایست انجام دهند تا حجم عضله را در خود افزایش دهند.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: کسی که عضله کمتری داشته باشد در واقع فردی ضعیف محسوب میشود. البته درست است که یک فرد لاغر چربی ندارد ولی وزن بدنش از لحاظ پروتئینی و عضله در مضیقه می‌باشد. بنابراین این افراد نیاز دارند که حتما به لحاظ ترکیب بدنی، وزن خود را افزایش دهند و عضله خود را تقویت کنند.

وی با اشاره به بیماری پوکی استخوان در افراد لاغر تاکید کرد: در این بیماری دو عامل خیلی مهم است که یکی از آنها تغذیه میباشد. در این راستا توصیه میشود افراد غذاهایی که کلسیم و ویتامین D دارد، مصرف کنند.

چوبینه افزود: عامل دیگر، فعالیت بدنی است. تحقیقات نشان داده است که فرآیند جلوگیری از استخوانسازی و پوکی استخوان زمانی ایجاد می‌شود که فرد علاوه بر نکات تغذیهای، فعالیتهایی که تحمل وزن را شامل می‎شود، نداشته باشد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال، فردی که شنا میکند اگرچه فعالیت میکند ولی ممکن است این فعالیت او تاثیری در جلوگیری از پوکی استخوان نداشته باشد؛ زیرا در شنا وزن بدن روی استخوان نمیافتد و لذا فرآیند رشد استخوان تحریک نمیشود.

این فیزیولوژیست ورزشی گفت: بنابراین این افراد نیاز دارند تا فشاری روی استخوانهای‌شان وارد شود تا از پوکی استخوان در آن‌ها جلوگیری شود.

وی بیان کرد: با همه این‎ها نتیجه می‎گیریم افراد لاغر نیز نیاز دارند که مانند افراد دیگر فعالیت ورزشی داشته باشند و به پیادهروی، دویدن و فعالیتهایی که تحمل وزن را شامل میشود، بپردازند تا فرآیند جلوگیری از پوکی استخوان در آن‌ها شکل گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به سیستم ایمنی بدن انسان، عنوان کرد: در افرادی که مرتب ورزش میکنند‏، چه چاق و چه لاغر، سیستم ایمنی و دفاعی بدن قویتر است. بنابراین باز هم تاکید میکنم افراد لاغر هم نیاز به ورزش دارند تا سیستم ایمنی و دفاعی بدن‌شان تقویت شود.

وی اظهار کرد: روی هم رفته از این لحاظ فرقی میان افراد لاغر و چاق وجود ندارد. با وجود این، اشتباه دیگری که افراد میکنند این است که تصور میکنند بیماریهای قلبی و عروقی در افراد چاق بوجود میآید و در افراد لاغر بیماریهای قلبی و عروقی ایجاد نمیشود. خیلی مواقع پیش آمده که افراد وزن طبیعی داشتند ولی وقتی آزمایش خون یا قند دادند متوجه شدند که مقادیر قندخون آن‎ها نرمال نیست که در این جا مشخص میشود این مساله صرفا به چاقی ربط ندارد.

چوبینه خاطرنشان‌کرد: ممکن است بعضی از بیماریها همچون دیابت در خانواده جنبه ارثی داشته باشد و به چاقی یا لاغری هم ربط نداشته باشد؛ بنابراین افراد نیاز دارند که از ورزش به عنوان عاملی پیش‌گیرنده و کمک‎کننده در بحث بیماریهای متابولیکی همانند دیابت یا چربی خون، استفاده کنند.

وی در پایان با تاکید بر این که چاقی عاملی کمک‌کننده در ایجاد بیماری است، گفت: این بدان مفهوم نیست که فردی که چاق نیست به بیماری مبتلا نمیشود. بنابراین حتما ورزش برای افراد لاغر نیز توصیه میشود ولی همان‎گونه که گفته شد ممکن است هدف و نوع آن در افراد چاق و لاغر متفاوت باشد.

منبع :