خطر ابتلا به آپاندیسیت در جوانان

جوانان بیشتر در معرض ابتلا به آپاندیسیت قرار دارند.

خطر ابتلا به آپاندیسیت در جوانان

دکتر مهراب یاسمی متخصص داخلی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان درباره بیماری آپاندیسیت اظهار کرد: آپاندیسیت همان التهاب آپاندیس در اثر عفونت است که آپاندیس بخشی از روده‌ی بزرگ است که در قسمت راست و پایین شکم قرار دارد.

وی در خصوص نحوه‌ی درد آپاندیسیت گفت: درد آپاندیسیت از اطراف ناف شروع می‌شود و بعد از مدتی درد به قسمت پایین و  راست شکم حرکت می‌کند که در این شرایط تنها  راه حل بر داشتن آپاندیس است.

دکتر یاسمی در مورد علل بروز آپاندیسیت اذعان داشت: وقتی فرد دچار آپاندیسیت می‌شود که راه آپاندیس به وسیله عوامل مختلفی چون عفونت و... مسدود شود که محل مناسبی برای رشد باکتری و گسترش عفونت در این ناحیه می‌گردد و اگر رسیدگی لازم صورت نگیرد، امکان ترکیدن آن هم وجود دارد.

وی درباره نحوه‌ی تشخیص ابتلا به آپاندیسیت از بیماری‌هایی هم چون عفونت روده که دارای علائم مشابه هستند، گفت: از راه‌های تشخیص، سی تی اسکن و آزمایشات خون و ادرار برای تشخیص میزان عفونت در بدن و آزمایش CPC که گلبول‌های سفید زیاد می‌شود و آزمایش CSR که نشان می‌دهد که عفونت در بدن هست یا خیر.

وی در ادامه تاکید کرد: افرادی که درد شکم همراه با حالت تهوع دارند باید بیشتر دقت کنند که اگر همراه با درد در قسمت ناف باشد یعنی بیماری در مراحل اولیه قرار دارد و باید به سرعت خود را به پزشک برسانند و وقتی این درد به  قسمت تحتانی و راست شکم برسد از علائم بروز آپاندیسیت است.

دکتر یاسمی در پایان اشاره کرد: بیشتر افراد مراجعه کننده در بیماری آپاندیسیت در محدوده سنی 20 تا 30 سال و جوان هستند.

منبع :