درصد بالایی از آسیب‌های ارتوپدی با روماتیسم در ارتباط است

درصد بالایی از آسیب‌ها و مشکلات ارتوپدی با روماتیسم در ارتباط بوده که در موارد قابل ملاحظه ای این نوع آسیب‌ها، موجب ناتوانی می‌شود.

درصد بالایی از آسیب‌های ارتوپدی با روماتیسم در ارتباط است

عزت‌الله رفعتی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در روماتیسم مفصلی مشکل از غضروف شروع نمی‌شود بلکه مفصل ملتهب و از آن مواد مضری ترشح می‌شود و در نتیجه ساختمان مفصل تغییر شکل می‌یابد. 

وی اظهار داشت: روماتیسم شایعترین بیماری التهابی مفصل محسوب می‌شود و غضروف، تاندون‌ها و زرد‌پی‌ها صدمه می‌بیند. 

رفعتی با بیان اینکه آسیب‌ مفاصل‌ با بروز مشکلات استخوانی می‌تواند ارتباط داشته باشد، تاکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهند که درصد بالایی از آسیب‌ها و مشکلات ارتوپدی با روماتیسم در ارتباط بوده که در موارد قابل ملاحظه‌ای این نوع آسیب‌ها، موجب ناتوانی‌های شدید یا دائمی در فرد مبتلا می‌شود. 

وی گفت: یکی از مهمترین راههایی‌که روماتیسم می‌تواند موجب خطر آسیب‌های ارتوپدی را افزایش دهد، کند کردن روند استخوان سازی و بر عکس افزایش روند استخوان‌خواری است. 

رفعتی یادآور‌شد: وقتی فرد به روماتیسم مبتلا می‌شود، درمان به موقع این بیماری اهمیت زیادی می‌یابد که به صورت غفلت در این زمینه، خطر بروز آسیب های مفصلی و به تبع آن بروز مشکلات استخوانی نیز افزایش می‌یابد. 

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر شیوع بیماری‌های روماتیسمی افزایش یافته است، اظهار داشت: بر طبق بررسی‌ها بیش از 100 نوع روماتیسم وجود دارد که اگر چه بسیاری از آنها نادر هستند، ولی برخی از موارد آن موجب بروز تورم، درد و التهاب شدید مفاصل شده و با ایجاد مشکلات و ناتوانی های گوناگون، کیفیت زندگی فرد مبتلا را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. 

منبع :