انگلیسی‌ها موفق به تولید باتری با استفاده از جوهر گرافنی شدند

پژوهشگران انگلیسی موفق به تولید جوهر گرافنی شدند که از آن می‌توان برای چاپ سه بعدی باتری‌ها استفاده کرد.

انگلیسی‌ها موفق به تولید باتری با استفاده از جوهر گرافنی شدند

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا از اعلام روز پنجشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو،این ساختار سه بعدی دارای مساحت سطحی بالایی است و برای تولید ادوات ذخیره سازی انرژی مناسب به شمار می آید.

پژوهشگران دانشگاه متروپولیتن منچستر در حال ساخت ابرباتری سه بعدی با استفاده از جوهر گرافنی هستند.

این گروه تحقیقاتی روش چاپی ارایه کرده اند که در آن می توان لایه های گرافن را به گونه ای خشک کرد که باتری ابرخازن یا دیگر ادوات ذخیره سازی انرژی ساخته شود.

کرایکز بانکز از محققان این پروژه که سه سال و نیم روی آن کار کرده است، می گوید: در حال تولید جوهری هستیم که بتواند خم شود و انعطاف پذیر باشد. این جوهر باید قابلیت چاپ سه بعدی را داشته باشد و در نهایت بتواند ساختارهای سه بعدی ایجاد کند. 

بانکز می افزاید: سیستم های ذخیره سازی انرژی برای ممانعت از تغییرات آب و هوایی بسیار مهم هستند. در حال حاضر امکان تولید انرژی پاک از منابع مختلف وجود دارد اما باید بتوان آن را به شکلی کارا ذخیره سازی کرد. در زمان حاضر باتری ها و ابرخازن های حاوی لیتیم و یون سدیم گزینه مناسبی هستند. در این پروژه سعی کردیم از گرافن برای این کار استفاده کنیم.

وی گفت: با ترکیب هدایت الکتریکی گرافن و طبیعت ساختار سه بعدی می توان کانال های متخلخل و ساختارهای سلسله مراتبی ایجاد کرد که مساحت سطحی بالایی داشته باشند و هم خواص الکتریکی مناسبی ارائه کنند.در کنار استفاده از جوهر گرافنی، فرآیند چاپ سه بعدی باید به گونه ای اصلاح شود که بتوان از این جوهر در آن استفاده کرد، در حال حاضر یک لایه از گرافن باید با سپری شدن یک ساعت، خشک شود تا لایه دیگر روی آن قرار گیرد. 

محققان این پروژه معتقدند باید این سرعت افزایش یابد که استفاده از تابش فرابنفش یک راهکار می تواند باشد.

بانکز می گوید: در حالت ایده آل، ما باید سیستمی ارایه کنیم که تنها با فشار یک دکمه، دستگاه، خودش کار چاپ را بدون دخالت انسان انجام دهد.

منبع :