ارائه هدفمند دارو با میکروماهی‌های چاپی سه‌بعدی

مهندسان کالیفرنیا در سان‌دیگو با استفاده از فناوری نوآورانه چاپ سه بعدی، ریزربات‌هایی به شکل ماهی تولید کرده‌اند که بزودی می‌توانند به انتقال کارآمد دارو به مناطق هدف در بدن انسان کمک کنند.

ارائه هدفمند دارو با میکروماهی‌های چاپی سه‌بعدی

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این ربات‌ها موسوم به «میکروماهی» که از عرض موی انسان کوچکتر هستند، می‌توانند بطور موثری در مایعات حرکت کنند، نیروی آن‌ها به لحاظ شیمیایی توسط پروکسید هیدروژن تامین شده و بطور مغناطیسی قابل کنترل هستند.

به گفته محققان، این میکروماهی‌های مصنوعی سفارشی به الهام‌بخشی نسل جدیدی از ریزربات‌های هوشمند با قابلیت‌های متنوع خواهند پرداخت.

وی ژو، دانشجوی دکترای دانشکده مهندسی جاکوبز دانشگاه کالیفرنیا در سان‌دیگو و مولف ارشد این تحقیق گفت: ما روش کاملا جدیدی را برای مهندسی‌سازی شناگرهای میکروسکوپی الهام گرفته از طبیعت ایجاد کردیم که دارای ساختارهای ژئومتریک پیچیده هستند.

وی افزود: با فناوری چاپ سه‌بعدی، کار ما تنها محدود به شکل ماهی نخواهد بود. ما می‌توانیم ریزربات‌هایی را با الهام از سایر موجودات زیستی مانند پرندگان تولید کنیم.

نکته جذاب در مورد این آزمایش آن است که نشان می‌دهد چگونه میکروماهی می‌تواند به عنوان سیستم سم‌زدایی و حسگر سم عمل کند.

قابلیت جالب دیگر این فناوری آن است که می‌توان مواد دارویی را درون میکروماهی‌ها قرار داده و از آن‌ها برای انتقال هدفمند دارو استفاده کرد.

روش ساخت میکروماهی جدید مبتنی بر یک فناوری وضوح بالا و سریع چاپ سه‌بعدی موسوم به چاپ مداوم نوری در ابعاد میکرو است. برخی مزایای این فناوری شامل سرعت، مقیاس‌پذیری، دقت و انعطاف‌پذیری آن است.

محققان طی چند ثانیه می‌توانند مجموعه‌ای شامل صدها میکروماهی را چاپ کنند که هر کدام از آن‌ها، 120 میکرون طول و 30 میکرون ضخامت دارند.

این تحقیق در مجله Advanced Materials منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
حرکت هماهنگ ساده ( قسمت دوم ) از فیزیک چهارم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم تجربي)
دبیر : شهاب الدین هاشمی