تولید صنعتی تورهای قفس پرورش ماهی در دریا توسط محققان کشور

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر از برنامه توسعه دانش فنی کسب شده تورهای بدون گره قفس‌های پرورش ماهی در دریا و تولید صنعتی آن در این واحد جهاد دانشگاهی خبر داد.

تولید صنعتی تورهای قفس پرورش ماهی در دریا توسط محققان کشور

به گزارش ایسنا، مهندس علی بابایی، گروه پژوهشی تکنولوژی نساجی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر را تنها مرکز پژوهش و فناوری کشور در زمینه منسوجات صنعتی با 20 سال سابقه تحقیق، پژوهش و تولید صنعتی دانست و گفت: با برنامه‌ریزی مدیریت جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، این گروه بر اساس نیاز کشور به توسعه امنیت غذایی کشور با همکاری سازمان شیلات موفق به کسب دانش فنی تولید تورهای قفس‌های پرورش ماهی شده است و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مرحله تولید صنعتی و ارزیابی عملکرد میدانی این تورها در شرایط واقعی قرار دارد.

وی به اهمیت تورهای مذکور اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به محدودیت منابع آبی داخل کشور و وجود سواحل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، پرورش ماهی در قفس در اولویت‌های وزارت کشاورزی قرار دارد. تور یکی از بخش‌های اصلی قفس پرورش ماهی در دریا است که نقش مؤثری در حفاظت از سرمایه گذاری انجام شده و بهره‌وری پرورش ماهی، در این روش دارد، به طوری که با بروز کوچکترین مشکلی در تورهای بدون گره مصرفی، کل سرمایه، امکانات و زمان مصرف شده برای پرورش آبزیان محصور در قفس، از بین خواهد رفت.

وی تصریح کرد: در حال حاضر این تورها از کشورهای اروپایی و چین وارد می‌شود که باعث بروز مشکلاتی برای فعالان صنعت شیلات شده است. تورهای وارداتی از اروپا، قیمت بالایی دارد و زمان تحویل آنها طولانی است، همچنین اغلب تورهای چینی کیفیت مناسبی برای استفاده در قفس‌های پرورش آبزیان در دریا را ندارد، لذا در هر دو حالت ریسک و هزینه‌های تولید صنعتی ماهی به روش پرورش در قفس، افزایش می‌یابد.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: نمونه تورهای تولید شده، آزمون‌های کیفی مکانیکی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند. لذا با دانش فنی کسب شده ضمن تولید صنعتی، مراحل ارزیابی عملکرد میدانی این تورهای بومی شده در شرایط واقعی دریای خزر، با همکاری سازمان شیلات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط محققان و کارشناسان گروه پژوهشی تکنولوژی نساجی این واحد در دست پیگیری است.

به گفته وی، اجرای این طرح، ضمن کمک به توسعه صنعت آبزی‌پروری کشور، نقش مؤثری در ثبات اشتغال ساحل‌نشینان و امنیت اقتصادی و غذایی کشور دارد.

منبع :

خرید کتاب