چگونه عذرخواهی کردن را به کودکان بیاموزیم؟

یک دکترای روانشناسی گفت: از 3 سالگی عذرخواهی کردن را به کودکانتان آموزش دهید.

چگونه عذرخواهی کردن را به کودکان بیاموزیم؟

یک دکترای روانشناسی گفت: از 3 سالگی عذرخواهی کردن را به کودکانتان آموزش دهید.

دکتر «محمدعلی سپهوندی» در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی لرستان، با اشاره به این‌که آموزش قوانین رفتاری به کودکان باید از سن پائین باشد، افزود: نیاز است والدین از همان سنین پائین رفتارهای درست را به کودکان خود آموزش دهند تا کودک نیز با رعایت چنین رفتارهایی به هنجار بودن آنها باور پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: ارزش‎های رفتاری از طریق والدین و در سنین بالاتر از طرف معلمان و جامعه به کودک آموزش داده می‎شود که آموزش معذرت‎خواهی جزئی از این ارزش‎هاست.

این عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان تصریح کرد: البته والدین و بزرگترها باید رفتارها و ارزش‎ها را با یک رویه یکسان به کودکان آموزش دهند به این معنا که حرف و عمل پدر و مادر و بزرگتر با هم یکی باشد تا فرزند دچار تناقض نشود.

سپهوندی اظهار کرد: کودکان باید عذرخواهی را در میان بزرگترها به‎طور عینی ببینند، چون با شعار دادن نمی‎توان به آنها فهماند که در برابر دیگران در صورت اشتباه کردن، باید معذرت‎خواهی کنند.

وی با بیان این‌که برخی والدین زمانی‎که کودک در جمع خطایی انجام می‎دهد از او مصرانه می‎خواهند که عذرخواهی کند، یادآور شد: در صورتی‎که اشتباه کودک متوجه دیگران و حاضران در جمع شود باید از او خواست که معذرت‎خواهی کند اما اگر خطای او قابل چشم‎پوشی باشد باید از آن صرف‎نظر کرد تا شخصیت کودک خرد نشود.

این دکترای روانشناسی تصریح کرد: در صورت سرزدن اشتباه از کودک نباید او را به‎شدت تنبیه کرد، چون در این‎صورت از او مشکلات رفتاری بعدی سر می‎زند.

سپهوندی یادآور شد: بهتر است از 3 سالگی به بعد به کودکان معذرت‎خواهی کردن را آموزش دهیم.

منبع :

همایش جمع بندی عربی بخش اول
چهارم دبیرستان     دبیر : فرزاد قنبری