نام 10 داروساز ایرانی میان دانشمندان برتر جهان می‌درخشد

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نام 10 داروساز ایرانی میان دانشمندان برتر جهان می‌درخشد که این داروسازان از اعضای هیات علمی دانشکده داروسازی این دانشگاه به شمار می‌آیند.

نام 10 داروساز ایرانی میان دانشمندان برتر جهان می‌درخشد

تهران - ایرنا رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نام 10 داروساز ایرانی میان دانشمندان برتر جهان می درخشد که این داروسازان از اعضای هیات علمی دانشکده داروسازی این دانشگاه به شمار می آیند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ازدانشگاه علوم پزشکی تهران، علی جعفریان این اظهارت را به مناسبت گرامیداشت پنجم شهریور سالروز ولادت زکریای رازی، روز داروساز عنوان کرد.

بر پایه این گزارش ، دانشگاه علوم پزشکی تهران براساس گزارش ماه جولای نظام رتبه بندی ESI با داشتن 17 عضو هیات علمی در جمع دانشمندان برتر پر استناد جهان در رشته موضوعی مربوطه در صدر فهرست برترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفت.

نتایج نظام رتبه بندی (ESI (Essential Science Indicators براساس میزان استناد به مقالات مجلات منتخب در بانک اطلاعاتی ISI Web of Science و طی دوره 10 سال و چهار ماه (از اول ژانویه 2005 تا پایان اپریل 2015) محاسبه شده است. 

بنا بر اعلام گروه علم سنجی، مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، 31 دانشمند برتر علوم پزشکی کشور در فهرست یک درصد دانشمندان برتر پراستناد دنیا در رشته موضوعی مربوطه قرار گرفته اند که 17 تن از این شمار ، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند.

دکتر جعفریان اظهارداشت که از شمار 17 دانشمند دانشگاه علوم پزشکی تهران ، 10 تن آنان داروساز هستند.

وی، نقش داروسازی را از دو جنبه علمی به معنای تولید دارو و ارایه خدمات دارویی در کیفیت سلامت مردم مؤثر دانست. 

جعفریان افزود: ایران در زمینه تولیدات دارویی طی سال های گذشته پیشرفت های خوبی داشته است و مرکز رشد فراورده های دارویی دانشگاه بیش از 10 سال است که توانسته است بعضی از داروهای گران قیمت بایوتکنولوژی را در کشور تولید کند. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران ، صرفه جویی ارزی و دسترسی بیشتر مردم به فراورده های دارویی را نتیجه تولیدات داخلی دارو خواند و افزود: مرکز رشد علوم دارویی دانشگاه بر اساس برنامه خود هرسال تولید تعدادی داروی جدید را در دستور کار قرار داده است و این امر در سایر مراکز کشور نیز وجود دارد. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: دانشکده داروسازی از دانشکده های برجسته این دانشگاه است و بیشترین سرانه تولید مقاله به ازای هیات علمی را دارد. همچنین در 11 رشته تخصصی، دانشجویان مقطع PhD را در سطح بالایی تربیت می کند. 

وی افزود: این گروه، هم از بعد آکادمیک که مربوط به فعالیت های آموزشی و پژوهشی است و هم از بعد ارایه خدمت جز گروه های برجسته دانشگاه به شمار می آید.

جعفریان با اشاره به نقش حرفه داروسازی خارج از محیط های علمی گفت: داروسازان به طور مستقیم با مردم سروکار دارند ؛ بنابراین ارایه خدمت درست و واقعی همراه با مشاوره و راهنمایی لازم، قسمت مهمی از کار داروسازی است. 

وی اظهارداشت: در واقع داروخانه صرفاً محل فروش دارو نیست بلکه محیطی است که باید نسبت به مسائل علمی مرتبط با ارایه دارو به مردم، نظارت و توجه داشته باشد و درصورت نیاز مردم را راهنمایی کند. 

منبع :