پیش‌بینی خطر فشار خون بالا با آزمایش خون

آزمایش خون که برای بررسی آسیب عضله قلب ناشی از حملات قلبی بکار گرفته می‌شود

پیش‌بینی خطر فشار خون بالا با آزمایش خون

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا دریافته‌اند، یک نسخه حساس‌تر آزمایش خون که برای بررسی آسیب عضله قلب ناشی از حملات قلبی بکار گرفته می‌شود، همچنین می‌تواند برای شناسایی افراد در معرض فشار خون بالا پیش از نمایان شدن علائم ظاهری آن مورد استفاده قرار بگیرد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، تحقیقات دانشمندان نشان داد که افراد دارای سطوح بالاتر پروتئین تنظیم کننده قلب «تروپونین T»، بیشتر احتمال دارد که طی چند سال بعد به فشار خون بالا مبتلا شوند.

شناسایی افراد در معرض خطر این قاتل خاموش و همچنین بیماران در مراحل اولیه بیماری می‌تواند به آغاز درمان زودهنگام و جلوگیری از آسیب دیدن اندام بدن در اثر پیشرفت این بیماری منجر شود.

به گفته محققان، این آزمایش خون فوق حساس از آن رو می‌تواند این گونه بیماران را شناسایی کند که قادر است حتی مقادیر بسیار کم تروپونین را که توسط سلول‌های قلبی آسیب دیده در اثر حملات نامحسوس فشار خون آزاد می‌شود، تشخیص دهد.

محققان در این بررسی، 5479 فرد را برای حدود 12 سال پیگیری کردند. هیچکدام از این افراد در آغاز تحقیق از سابقه تشخیص بالینی فشار خون بالا برخوردار نبودند.

طی این دوره، در مقایسه با افرادی که سطوح تروپونین آن‌ها غیرقابل تشخیص و کمتر از پنج نانوگرم در یک دهم لیتر بود، شرکت‌کنندگان دارای سطوح نسبتا بالاتر این پروتئین – پنج تا هشت نانوگرم در یک دهم لیتر – از 13 درصد نرخ بالاتر فشار خون بالا برخوردار بودند.

آن از دسته از شرکت‌کنندگان دارای سطوح چشمگیر تروپونین – 9 تا 13 نانوگرم در یک دهم لیتر – 24 درصد بیشتر احتمال ابتلا به فشار خون بالا را داشتند و این خطر در افراد با تروپونین بالاتر از 13 نانوگرم در یک دهم لیتر، تا 40 درصد افزایش می‌یافت.

این نتایج در مجله Circulation منتشر شده است.

منبع :