تایر گیاهی وارد می‌شود

از سال ۲۰۱۷ تایرهایی وارد بازار می‌شود که به جهت استفاده از نوعی گیاه در ساخت آنها، تأثیر منفی زیست محیطی بسیار کمتری دارند.

تایر گیاهی وارد می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، ایجاد تغییراتی در ساختار قطعات و بخشهای تشکیل دهنده خودرو از جمله روشهایی است که به کاهش اثرات منفی آن بر محیط زیست کمک زیادی می کند و در این میان تایرها در کانون توجه محققان قرار گرفته اند.

بسیاری از شرکتهای خودروساز و همچنین شرکتهای متخصص در زمینه طراحی و تولید تایر تلاش می کنند که ضمن روی آوردن به طبیعت، محصولاتی روانه بازار کنند که لطمات زیست محیطی کمتری به همراه داشته باشند.

به تازگی مهندسان شرکتی در آمریکا موسوم به Cooper بر روی پروژه ساخت تایرهایی کار می کنند که ماده اصلی سازنده آنها نوعی گیاه بوته ای به نام guayule است. این گیاه بومی آمریکا و مکزیک است.

این شرکت مدعی شده تا سال ۲۰۱۷ به آن سطح از پیشرفت خواهد رسید که تمام بخش های تایر را از مواد مشتق شده از این بوته تولید کند!

در این پروژه محققانی از دانشگاههای کورنل و کلمسون آمریکا نیز حضور دارند.

این پروژه بخشی از ابتکار عمل ۶.۹ میلیون دلاری توسعه و تحقیقات زیست توده (Biomass) است که وزارتخانه های انرژی و کشاورزی آمریکا بر آن نظارت می کنند.

استفاده از این گیاه به عنوان منبعی مطمئن جهت جایگزین کردن مواد لاستیکی از چند سال پیش وارد مرحله صنعتی شده و شرکتهای زیادی از فورد تلاش می کنند که از مواد به دست آمده از این گیاه جهت ساخت بخشهایی از محصولاتشان استفاده کنند.

منبع :