ساخت ال‌ای‌دی سفید انعطاف‌پذیر با فناوری‌های موجود

دانشمندان دانشگاه ملی چیائوتانگ در تایوان با ترکیب‌کردن فناوری‌های موجود و الگوهای طراحی جدید، نوعی ال‌ای‌دی با نور سفید و زرد بسیار انعطاف‌پذیر را ساخته‌اند.

ساخت ال‌ای‌دی سفید انعطاف‌پذیر با فناوری‌های موجود

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این ال‌ای‌دی، ورقه‌ای منسجم از نور تولید می‌کند و به زودی می‌توان آن را در تلویزیون‌های انعطاف‌پذیر و منحنی و همچنین نمایشگرهای پوشیدنی به کار برد.

لامپ ابداعی از 81 تراشه ال‌ای‌دی آماده و قراردادن آن‌ها بر روی یک سیم‌پیچ مسی ساخته شده است. این سیم‌پیچ خود با یک زیرلایه (نوعی ماده‌ای انعطاف‌پذیر) پوشیده شده است.

دانشمندان به تمامی این مجموعه، لایه‌ای از فیلم فسفر زرد پوشیده‌شده در پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان افزودند؛ پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان ماده‌ای سیلیکون‌محور است که دارای ثبات، شفافیت و انعطاف‌پذیری است.

این لایه فوقانی فیلم، نور را از رنگ آبی به رنگ زرد-سفید گرم در می‌آورد و محققان دریافتند ضخامت سیلیکون موجود در بین فیلم و تراشه‌های ال‌ای‌دی، میزان انتشار و منعکس‌شدن نور را تعیین می‌کند.

ال‌ای‌دی انعطاف‌پذیر جدید به یکنواختی خروجی نور 85 درصد و کارآیی نور 120 لومن در وات دست یافتند.

این ابزار پس از 1000 ساعت عملکرد فقط پنج درصد از خروجی نورش را از دست داد و زمانی که به شکل منحنی به شعاع 1.5 سانتی‌متر تغییر شکل داده شد، همان میزان نور را تولید کرد.

نسخه تصحیح‌شده‌ این ال‌ای‌دی را می‌توان به زودی بازاریابی کرد و جزئیات آن در مجله Optics Express ارائه شده است.منبع :