یخچال‌های طبیعی تامین کننده مواد اولیه موردنیاز پلانکتون ها

محققان دانشگاه بریستول انگلستان دریافتند یخچال‌های طبیعی تامین کننده مواد اولیه موردنیاز پلانکتون‌ها هستند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، یخچال های طبیعی منبع اصلی سیلیکونی است که برخی از پلانکتون ها برای ساخت اسکلت شیشه ای خود به آن نیاز دارند و تغییرات آب و هوا می تواند در میزان ورود این ماده به طبیعت، نقش مهمی را ایفا کند.

پلانکتون موسوم به دیاتوم، برای رشد خود به حالت اکسید شده سیلیکون که با عنوان سیلیکا شناخته می شود، نیازمند است. این پلانکتون ها بخش مهمی از دی اکسید موجود در جو زمین را در فرآیند فتوسنتز خود تجزیه می کنند و پس از مرگ، کربن حاصل را به اعماق اقیانوس می برند و بدین ترتیب فرآیند طبیعی ته نشینی کربن را کامل می کنند. 

عامل اصلی ذوب یخچال های طبیعی، بستر سنگی است که در اثر فعالیت های شیمیایی، منجر به آزادسازی عناصر مختلف از جمله آهن در آب اقیانوس ها می شود و زمینه را برای رشد پلانکتون ها فراهم می کنند. 

محققان معتقدند صفحات بزرگ یخی منبع اصلی سیلیکا در مناطق قطبی هستند و سیلیکای موجود در رسوبات حبس شده در این صفحات هنگام ذوب شدن آن ها، در اثر حل شدن رسوبات در آب شور اقیانوس، آزاد می شود.

به اعتقاد محققان علت اصلی تراکم بسیار بالای پلانکتون های دیاتوم در آب های ساحلی گرینلند نیز همین آزادسازی سیلیکا در آب است.

در حال حاضر نگرانی اصلی محققان این است که تغییرات آب و هوایی کره زمین، آهنگ ذوب شدن یخچال ها را تغییر می دهد و این موضوع موجب تغییرات غیرقابل پیش بینی در اکوسیستم اقیانوس ها و فرآیند ته نشینی کربن خواهد شد.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب