تاثیر مصرف مکمل‌ها بر حفظ سلامتی

یافته‌های جدید دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد بیانگر این است که آزمایشات حافظه و عملکرد شناختی در مصرف‌کنندگان مکمل‌های ویتامینی و افرادی که این مکمل‌ها را مصرف نمی‌کنند، تفاوت چندانی ندارد.

تاثیر مصرف مکمل‌ها بر حفظ سلامتی

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، این پژوهشگران بررسی کرده‌اند تا اثر استفاده‌ دراز‌مدت مولتی ویتامین‌ها را بر سلامت شناختی روشن کنند.

در این پژوهش شرکت‌کنندگان نزدیک به 6000 پزشک مرد 65 ساله و بالاتر بوده اند که به‌ صورت غیرانتخابی، روزانه قرص مولتی‌ ویتامین و یا قرص دارونما را به‌ مدت 12 سال مصرف‌ کردند.

تست‌های حافظه و عملکرد شناختی، هیچ تفاوتی بین دو گروه نشان نداد و محققان نتیجه گرفتند که در پزشکان مرد 65 ساله یاسالمندتر، استفاده‌ دراز‌مدت از مولتی ویتامین روزانه هیچ مزایای شناختی را ارائه نمی‌دهد.

در پژوهشی دیگر هم شواهد استفاده از مکمل‌های ویتامین و مواد‌ معدنی برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی و سرطان به‌ منظور بروزرسانی دستورالعمل‌ها برای خدمات پیشگیری نیروی کار آمریکا بررسی شده است.

در این بررسی «شواهد کمی» برای توجیه مصرف‌ منظم مکمل‌های حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی برای پیشگیری از سرطان و بیماری‌های قلب‌و‌عروق (CVD) را به‌ همراه داشت.

محققان نقش مولتی ویتامین‌ها و موادمعدنی را در پیشگیری از حمله‌ی‌ قلبی بعدی در بیش‌ از 1700 بیمار، حداقل شش هفته پس‌ از حمله‌ قلبی (انفارکتوس‌میوکارد) بررسی‌ کردند.

به گفته آنها داشتن یک‌ بار حمله‌ قلبی خطر حملات قلبی جدی، سکته‌ مغزی و یا مرگ را افزایش می‌دهد.

در این پژوهش، بیماران به‌ صورت غیرانتخابی به دو‌ گروه با مصرف دوز بالای روزانه‌ مولتی ویتامین‌ها و موادمعدنی و یا قرص دارونما به مدت پنج سال تقسیم شدند.

نتایج بررسی هیچ تفاوتی بین دو‌ گروه در میزان درد قفسه‌ی‌سینه، حمله‌ی ‌قلبی بعدی، نیاز به بستری‌شدن در بیمارستان، سکته‌ی مغزی و یا مرگ زودرس را نشان نداد.

واکنش جدی صنعت مکمل

شورای مسئول تغذیه‌ (CRN-گروهی که صنعت مکمل را رهبری می‌کنند) اعتراضات شدیدی را نسبت به این مقاله ابراز کرده اند.

آنها استدلال می‌کنند گفتن اینکه مردم باید به‌ جای مصرف مکمل، روی استفاده از یک رژیم‌غذایی سالم و ورزش تمرکز‌کنند راحت است! در‌ حالی‌ که این فکر «فانتزی» در «زندگی‌ واقعی» اتفاق نمی‌افتد.

استیو میستر، رئیس شورای CRN می‌گوید: این مقاله رویکردی یک طرفه و کوته‌فکرانه دارد که تلاش می‌کند حتی مزایای اثبات‌ شده‌ی ویتامین‌ها و موادمعدنی را انکار کند. این برای مصرف‌کنندگان غم‌انگیز است که محققان این مقاله، نیازهای واقعی زندگی برای ویتامین و مکمل‌های معدنی را قبول ندارند و زندگی رویایی را در‌ نظر می‌گیرند که باعث این فرض نادرست می‌شود که همه‌ی ما رژیم‌غذایی سالم داریم و همه‌ی نیازهای خود را به‌ تنهایی از مواد‌ غذایی دریافت می‌کنیم.

وی می‌گوید: ادعا نمی‌کنم که مکمل‌ها اکسیر هستند، در حالی‌ که نتایج بررسی دولت نشان‌ می‌دهد مصرف‌کنندگان نمی‌توانند همیشه از یک رژیم‌ غذایی سالم پیروی و استفاده‌ کنند.

منبع :