کشف دو خانواده جدید میکروبی توسط محققان ایرانی

رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: طی سه سال اخیر شش گروه میکروبی در دنیا کشف شده که یکی از آنها توسط محققان این مرکز کشف و معرفی شده است.

کشف دو خانواده جدید میکروبی توسط محققان ایرانی

دکترسیدابوالحسن شاهزاده فاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا با اشاره به کشف خانواده جدید میکروبی از سوی پژوهشگران این مرکز، افزود: با اجرای پروژه تحقیقاتی موفق به کشف اولین خانواده میکروبی ایران و معرفی آن در جهان شدیم.

وی با تاکید بر اینکه این خانواده، اولین خانواده جدید میکروبی ایران محسوب می‎شود، ادامه داد: در سه سال گذشته در دنیا تنها شش خانواده میکروارگانیسم جدید معرفی شده که یکی از آنها توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران معرفی شده است.

رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با تاکید بر اینکه محققان این مرکز در آستانه معرفی دومین خانواده میکروبی ایران هستند، خاطرنشان کرد: در آینده‌ای نزدیک این خانواده جدید میکروبی نیز از سوی این مرکز معرفی خواهد شد.

فاضلی عنوان اولین خانواده میکروبی کشف شده را "فریدونیا سه" برگرفته از نام زنده یاد دکتر فریدون ملک‌زاده استاد تمام وقت میکروبیولوژی دانشگاه تهران دانست و افزود: خانواده و گونه‌های جدید کشف شده با نام‌های ایرانی در مجامع بین‌المللی ثبت می‌شوند تا نشان دهد که زیستگاه آنها از کجا بوده است.

فاضلی بررسی توانمندی میکرو ارگانیسم‌های بومی لاگون‌های (تالاب) نفتی در پاکسازی زیستی آلاینده‌های نفتی با استفاده از روش‌های وابسته به ژنومیک میکروبی را از دیگر مطالعات این مرکز عنوان کرد و افزود: این مطالعات در راستای بررسی جمعیت‌های میکروبی ساکن در لاگون‌های نفتی و جدا سازی و شناسایی میکروارگانیسم‌های این مناطق بوده است.

منبع :