ساخت نخستین دستگاه تشخیص دیابت با تست قند بزاق

نخستین دستگاه تشخیص دیابت با اندازه‌گیری میزان گلوکز بزاق در مرکز الکتروشیمی دانشگاه تهران اختراع شد.

ساخت نخستین دستگاه تشخیص دیابت با تست قند بزاق

نخستین دستگاه تشخیص دیابت با اندازه‌گیری میزان گلوکز بزاق در مرکز الکتروشیمی دانشگاه تهران اختراع شد.

دکتر فرنوش فریدبد، استادیار دانشکده شیمی دانشگاه تهران با اعلام این مطلب به خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: با توجه به اهمیت اندازه‌گیری میزان قند، این دستگاه برای بیماران دیابتی و نیز تشخیص بیماری در افراد به ظاهر سالم یا در آستانه بیماری جهت غربالگری بیماران، کاربرد دارد.

به گفته وی با در نظرگرفتن این نکته که دستگاه عرضه شده یک روش غیرتهاجمی (بدون درد) ارزان ارائه می دهد، تولید انبوه آن در کشور امری ضروری است. این دستگاه مشابه خارجی و داخلی ندارد و مراحل ثبت آن در حال انجام است.

وی گفت: دستگاه تشخیص دیابت برای اولین بار در دنیا در مرکز عالی الکتروشیمی دانشگاه تهران طراحی و ساخته شده است. این دستگاه وظیفه سنجش میزان گلوکز موجود در بزاق افراد را دارد که با انجام تست‌ و روش های آنالیزی تایید کننده دقت و صحت کاربرد آن با نمونه نهایی دستگاه قابل انجام است.

وی تصریح کرد: دستگاه اندازه‌گیری قند بزاق، روشی بسیار ارزان، بدون درد، بدون نیاز به اپراتوری پیچیده (جهت سهولت استفاده افراد کم سواد و ناتوان) را ارائه می‌دهد.

فریدبد اضافه کرد: در سال‌های قبل مطالعات وسیعی بر روی اثر دیابت در سایر مایعات بیولوژیکی بدن از جمله بزاق انجام شده بود که بر اساس آن، امکان ارتباط بین قند بزاق و بیماری دیابت وجود داشت که همین مساله باعث شد که دستگاهی مجهز به یک سیستم حساس به گلوکز با حساسیت بسیار بالا طراحی و با استفاده از آن گلوکز را به صورت غیرتهاجمی (بدون درد) تنها از طریق بزاق در حد بسیار اندک اندازه گیری کنیم.

استادیار دانشکده شیمی دانشگاه تهران درباره هدف ساخت دستگاه و توجیه اقتصادی تولید آن، خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع فزاینده دیابت در دنیا، کنترل دیابت و عوارض حاد و مزمن ناشی از آن نیازمند صرف هزینه های قابل توجهی از طرف بیماران و سیستم بهداشتی درمانی جامعه است که طی قریب به دو سال و نیم مدل های مختلفی از دستگاه در راستای بهینه‌سازی نتایج آنالیز، بهبود عملکرد، حساسیت دستگاه و کوچک سازی دستگاه به منظور مصارف خانگی ساخته شد.

عضو هیات علمی وابسته پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: این دستگاه در دو مدل کوچک و رومیزی ساخته شده که در مدل کوچک صفحه کلید حذف و سعی شده که کنترل های لازم از میکروپروسسور برنامه‌ریزی شده انجام شود و براساس آن دستگاه به طور خودکار میزان قند را اندازه گیری می‌کند. همچنین در این مدل دستگاه قابلیت کار با باتری را دارد.

وی تصریح کرد: برای کالیبره کردن و تنظیمات دستگاه اندازه‌گیری قند در شرایط مختلف آزمایشگاهی در نمونه روی میزی مدار الکترونیکی طراحی شد و این صفحه کلید با فرمت‌های گوناگونی تهیه و در طراحی نهایی یک صفحه کلید آماده استفاده است که تا اشکالات پایداری، سازه و کاربرد کاهش داده شود.

فریدبد با بیان این مطلب که تست ها و آزمایشات اولیه برای سنجش کارایی دستگاه اندازه گیری قند بزاق در سه مرحله انجام شده است که مراحل انجام آنالیز بر روی تعداد بیشتری از بیماران همچنان در حال انجام است، اظهار کرد: دانش فنی ساخت دستگاه اندازه گیری قند بزاق به طور کامل در انحصار مرکز عالی الکتروشیمی دانشکده شیمی دانشگاه تهران است و در طراحی این دستگاه، از تخصص های مختلفی از شیمی تجزیه، مهندسی الکترونیک، کامپیوتر و طراحی صنعتی استفاده شده است.


منبع :