افزایش کارآیی گوشی‌های هوشمند با استفاده از پوست مار

محققان موسسه فناوری کارلسروهه آلمان به دنبال استفاده از مارها برای تقویت پروتز، هارددیسک‌های رایانه یا گوشی‌های هوشمند هستند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، مارها با تولید اصطکاک در نقاط خاص، قادر به ایجاد حرکت رو به جلو با حداقل سایش پولک‌هایشان هستند. دانشمندان با استفاده از این ویژگی، نوعی بافت پولک‌مانند به سطوح فولادی اعمال کردند تا مشاهده کنند آیا این بافت، امکان اصطکاک پایین‌تر را در مقایسه با سطوح فاقد این بافت فراهم می‌کند یا خیر.

آن‌ها با استفاده از پولک‌های هم‌پوشانی‌کننده و باریک یک مار پیتون، نوعی طرح بافت لیزری ارائه دادند.

بافت دیگر دارای پولک‌هایی بود که در ردیف‌های عمودی و دارای فضای وسیع‌تر و مشابه مارمولک آرایش شده بود. هر دوی این طرح‌ها با تماس‌های روغن‌کاری‌شده و غیرروغن‌کاری شده مشاهده شدند.

برای شرایط روغن‌کاری شده، سطوح فاقد بافت مقادیر حداقل اصطکاک را تولید کردند در حالی که سطوح دارای این بافت دارای افزایش اصطکاک بودند. تحت شرایط خشک و غیرروغن‌کاری‌شده، سطح فاقد این بافت بالاترین مقدار اصطکاک را نشان داد در حالی که در سطوح دارای این بافت اصطکاک کاهش یافت.

در هر دوی حالت‌ها، تفاوت مهمی در عملکرد بین الگوهای عریض و باریک وجود داشت و محققان دریافتند بافت باریک پیتون کارآمدتر خواهد بود زیرا به الهام حیوان طبیعی نزدیک‌تر بود.

جزئیات این مطالعه در مجله Bioinspiration & Biomimetics ارائه شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب