کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 2 شهریور 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 2 شهریور 94

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


همیشه از امتحان دادن واهمه دارم و دوست ندارم از من امتحان گرفته شود!

پاسخ 1- پاسخ خیلی ساده است: درس بخوانید و تمرین حل کنید! وقتی درس خواندید و با حل تمرین درس را در ذهنتان تثبیت کردید به جای واهمه از امتحان، شوق امتحان دادن و موفق شدن را خواهید داشت. به‌ویژه اگر حل تمرین را به صورت آزمونک برای خودتان اجرا کنید.

حسن ایزدی

پاسخ 2- جدا از نگرانی در حد معمول که همراه هر آزمونی هست و تأثیر مثبتی در نتیجه‌ی امتحان دارد، نگرانی بیش از حد یا عدم تمایل به آزمون دادن مربوط به زمانی است که برای امتحان آماده نیستید. وقتی شما برای موفقیت در امتحانی برنامه دارید و برای اجرای آن برنامه تلاش می‌کنید، تمایل خواهید داشت تا با دادن امتحان توانایی‌های خود را اثبات کنید و به شناخت واقعی‌تری از خودتان برسید.  

رضا پشنگ‌پور

پاسخ 3- قبل از هر چیز باید بدانید که امتحانات جنبه‌ی آموزشی دارد و هدف اصلی نتیجه‌ی آن نیست بلکه وسیله‌ای برای یادگیری است. نتیجه‌گرایی و ترس از منفی بودن آن باعث شده شما نسبت به آزمون دیدگاه مناسبی نداشته باشید. اگر جایگاه خود را بدانید و بشناسید و به جای رقابت با دیگران با خودتان رقابت کنید قطعاً از آزمون به عنوان یک وسیله‌ی خوب و مؤثر برای یادگیری استفاده خواهید کرد و ترس از امتحان را که ناشی از کاهش اعتمادبه‌نفس است با شناخت واقعی خود کم کم کنار خواهید گذاشت.

حسین پرهیزگار

پاسخ 4- این‌که شما روی این موضوع که قرار است معلومات شما محک بخورد حساسیت دارید، بد نیست. امتحان دادن برای این است که شما مطمئن شوید خوب مطالعه کرده‌اید و تسلط لازم را پیدا کرده‌اید.

به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنم خودتان برای امتحان دادن پیش‌قدم شوید؛ یعنی به گونه‌ای مطالعه کنید که بتوانید معلومات‌تان را بیان کنید یا روی کاغذ بیاورید. مطمئن شوید این موضوع روی کیفیت مطالعه‌ی شما تأثیر بسزایی دارد. درواقع امتحان دادن ضریب اطمینانی است برای مطالعه‌ی صحیح.

زمانی که در منزل مطالعه می‌کنید خلاصه‌برداری کنید و سعی کنید مطالب را برای خودتان بیان کنید. در مورد درس‌های تخصصی تمرین‌ها را خودتان چند بار حل کنید تا به پاسخ برسید. به این ترتیب برای امتحان دادن آماده خواهید بود و حتی مشتاق خواهید شد.

پیشنهاد دیگرم این است که روش‌های مطالعه‌ی بنجامین بلوم را مطالعه کنید تا بتوانید کیفیت مطالعه‌ی خود را بهبود بخشید.

مریم صالحی

پاسخ 5- به یاد داشته باشید که هدف اصلی آزمون دادن، یادگیری و هم‌چنین تثبیت مطالبی است که خوانده‌اید. اگر فقط درس بخوانید ولی آزمون ندهید نمی‌توانید برآورد درست و صحیحی از وضعیت درسی خود داشته باشید. وقتی آزمون می‌دهید و اشتباه می‌کنید و بعد اشتباهات خود را تصحیح می‌کنید یا شیوه‌ی مطالعه‌ی  خود را تغییر می‌دهید، بهتر پیشرفت می‌کنید.

فرناز طالبی

پاسخ 6- دلیل اصلی این‌که از امتحان واهمه دارید، ترس از نتیجه‌ی امتحان است. ابتدا بهتر است که به نتیجه‌ی امتحان فکر نکنید. از این زاویه به امتحان نگاه کنید که نتیجه‌ی امتحان برای شما به منزله‌ی یافتن راهکارهای پیشرفت برای امتحانات بعدی است. داشتن برنامه‌ی مطالعاتی منظم و دقیق، پیشروی طبق برنامه‌‌ی راهبردی، خواندن درس هر روز در همان روز، خواب و استراحت کافی، تغذیه‌ی مناسب و متعادل بودن می‌تواند کمک زیادی برای کاهش ترس از امتحان به شما بکند.

چند توصیه برای اولیا:

  • محیط خانواده را برای فرزند خود آماده کنید.

  • نباید فشار و استرس نتیجه‌ی امتحان را به فرزند خود انتقال دهید.

  • این را بدانید که فرزند شما به اندازه‌ی لازم برای امتحان می‌خواند. نمره‌ی کم فرزند خود را مانند خود او دوست داشته باشید. البته این مطلب به این معنی نیست که شما تذکرات و نظرات خود را به او ندهید.

  • توقعات شما از فرزندتان منطقی و معقول باشد. لزوماً همه نمره‌ی 20 یا تراز بالای 7000 به دست نمی‌آورند.  

محمد تره‌باری