برنامه‌ریزی برای تابستانِ غنی (5)

تابستان یک فرصت ایده‌آل برای تقویت مهارت‌های درسی برای همه‌ی دانش‌آموزان است؛ در حالی که همه‌ی زمان تابستان را هم صرف درس نکرده‌اند. رؤیای تابستان پرشور را نباید فراموش کرد.

برنامه‌ریزی برای تابستانِ غنی (5)

در گرم‌ترین و پرنشاط‌‌ترین فصل سال قرار داریم و والدین به برنامه‌ریزی برای روزهای بدون مدرسه‌ی دانش‌آموزان می‌پردازند. رؤیای روز‌هایی پر از همراهی خانواده و دوستان، راحتی و آزادی و لبخند در سر همه‌ی دانش‌آموزان است. رؤیایی که گاهی باعث خداحافظی کردن آن‌ها با مدرسه تا زمان شروع سال تحصیلی بعد می‌شود. تابستانِ کم‌تحرک به لحاظ آموزشی باعث کاهش یافتن سطح توانمندی همه‌ی دانش‌آموزان در همه‌ی سطوح و درجه‌هاست. مطالعه‌ی حداقل 5/1 الی 2 ساعت در طول روز باعث نزدیک شدن دانش‌آموزان به شرایط آمادگی تحصیلی می‌شود.

تابستان یک فرصت ایده‌آل برای تقویت مهارت‌های درسی برای همه‌ی دانش‌آموزان است؛ در حالی که همه‌ی زمان تابستان را هم صرف درس نکرده‌اند. رؤیای تابستان پرشور را نباید فراموش کرد.

تمرکز بر مهارت‌های خاص:

مهارت‌های خاص شامل دو گروه از دامنه‌های مهارتی دانش‌آموزان است. مهارت‌هایی که نیاز به تکمیل و ارتقا دارند و مهارت‌هایی که در سطح قابل توجهی از کیفیت قرار دارند. فصل تابستان زمان بسیار ایده‌آلی برای پرداختن به هر دو گروه است. تقویت گروه اول و تثبیت گروه دوم نیاز به توجه ویژه‌ی اولیا در طول دوره‌ی تابستان دارد. می‌توانید در این فصل، زمانی بین 15 الی 30 دقیقه در طول روز به این تمرینات اختصاص دهید. قطعاً مهارت‌های مشتمل بر ویژگی‌های گروه اول، در همین حوزه نیز با اولویت توجه ویژه‌تری روبه‌رو هستند. از همه‌ی منابع موجود برای کیفیت‌بخشی به مهارت‌های دانش‌آموز استفاده کنید. منابع پیشنهادی دبیران، منابع اینترنتی و منابع درسیِ قدیمی خود دانش‌آموزان، دامنه‌ی گسترده و قابل انتخابی برای کاربرد در این بخش در اختیار والدین قرار خواهد داد. بازی و سرگرمی هم می‌تواند ابزاری برای تقویت مهارت باشد. دانش‌آموزان بسیار متمایل هستند تا در کنار دوستان خود لحظات شاد و مفرحی تجربه کنند؛ این لحظات شاد فرصت بسیار ارزشمندی برای رسیدن به اهداف آموزشی است.

روش‌ها و تمرینات بالا گام‌های مؤثری برای رسیدن به سطوح بالاتر از مهارت‌های آموزشی است. اجرای این تمرینات زمینه‌ی مناسب برای آموزش در کنار تفریح و نشاط تابستانی فراهم می‌کند. برای تابستانِ دانش‌آموزان، استراتژی‌های هوشمند داشته باشید. یادگیری تابستانی، مفرح و چالش‌برانگیز است. این یادگیری می‌تواند بستری برای تفریح و رسیدن به مهارت بیش‌تر در زمینه‌های درسی باشد. بستر مناسبی که برای غلبه بر مشکلات درسی نیز قابل استفاده است.

با اجرای یک برنامه‌ی تابستانی هوشمندانه، شور و اشتیاق دانش‌آموز را برای یادگیری در طول سال تحصیلی بالا ببرید. رسیدن به احساس لذت از یادگیری، پاداش استفاده از فرصت مهم تابستان است.


منبع :