منبع مطالعاتی مناسب من کدام است؟

در مورد درس خواندن، صحبت‌های زیادی شده است که همه ارزشمند و قابل تأمل هستند؛ اما برای اجرای برنامه‌های‌تان، به ابزاری به نام منبع مطالعاتی نیاز دارید.

منبع مطالعاتی مناسب من کدام است؟

در مورد درس خواندن، صحبت‌های زیادی شده است که همه ارزشمند و قابل تأمل هستند؛ اما برای اجرای برنامه‌های‌تان، به ابزاری به نام منبع مطالعاتی نیاز دارید.

مطالعه کردن چه با هدف قبولی در امتحانات مدرسه و چه با هدف موفقیت در کنکور، اصول و ضوابط خاصی دارد. در هر مرحله از مطالعه سعی کنید از کتاب‌های متناسب با آن مرحله استفاده کنید.

دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی و راهنمایی اسم کتاب کار کانون را زیاد شنیده‌اند. این منبع، کتابی است با تمرین‌ها و مسئله‌هایی که از نظر سطح دشواری برای دانش‌آموزان در سطح‌های مختلف مناسب است. این کتاب قصد ندارد به شما مطلب جدیدی بیاموزد یا مطالب کتاب درسی را تکرار کند، بلکه سعی دارد با ارائه‌ی تمرینات مختلف، آموخته‌های‌تان را تثبیت کند. کتاب‌های پرتکرار هم می‌توانند در این زمینه بسیار مفید باشند که البته دانش‌آموزان دبیرستانی به‌خصوص دانش‌آموزان سال سوم به دلیل اهمیت امتحانات نهایی، از این کتاب استفاده می‌کنند.

دسته‌ی دیگر کتاب‌ها که اصولاً باید بعد از کتاب‌های تشریحی قرار بگیرند، کتاب‌های تستی هستند. هر کتاب تستی که این ویژگی‌ها را داشته باشد قطعاً کتاب مفیدی است.

  • جامع بودن تست‌ها: همه‌ی نکات مربوط به یک مبحث در آن مجموعه‌ی تست دیده شود؛ یعنی بعد از ارزیابی مجموعه‌ی تستی که کار کرده‌اید بتوانید نکات جامعی را استخراج کنید.

  • استاندارد بودن تست‌ها: اگر قرار است با آزمون کنکور و در بین کل داوطلبان کشور ارزیابی شوید پس بهترین تست‌ها، تست‌های کنکور سال‌های گذشته و تست‌هایی است که از دل تست‌های کنکور استخراج شده‌اند.

  • تست‌های طبقه‌بندی‌شده: طبقه‌بندی تست‌ها بر اساس مباحث مشخص باعث نظم ذهنی و مسلماً کاربردی‌تر شدن آن کتاب برای شما می‌شود و به‌راحتی می‌توانید مبحث مورد نظر خود را پیدا کنید. حالا به نظر شما کتاب آبی کانون منبع بسیار مفیدی نیست؟ مطمئناً هست.

دسته‌ی سوم کتاب‌ها فرصت استفاده از تجربیات دیگران را به شما می‌دهد. وقتی بتوانید نکات کلیدی و حساس را پیدا کنید دیگر احتیاجی نیست که یک مسیر غلط یا پرخطر را صرفاً برای کسب تجربه طی کنید. وقت طلاست و این‌گونه کتاب‌ها در استفاده‌ی بهینه از زمان به شما کمک می‌کند. نمونه‌ی بارز این کتاب‌ها، کتاب اشتباهات متداول است.

همین لحظه قلم و کاغذ بردارید و برای هر درس با توجه به وضعیت ترازی و چند از 10 آزمون‌های‌تان، یک کتاب مناسب را انتخاب کنید.