الگوهایی مؤثر برای مطالعه‌ی اثربخش (5)

همیشه یک نکته‌ی مهم را در ذهن داشته باشید: «رهبران موفق، مطالعه‌کنندگان موفقی هستند.» برای تبدیل شدن به یک دانش‌آموز موفق نیز باید الگوی مستمر و موفقی برای مطالعه داشته باشید.

الگوهایی مؤثر برای مطالعه‌ی اثربخش (5)

همیشه یک نکته‌ی مهم را در ذهن داشته باشید: «رهبران موفق، مطالعه‌کنندگان موفقی هستند.» برای تبدیل شدن به یک دانش‌آموز موفق نیز باید الگوی مستمر و موفقی برای مطالعه داشته باشید. بسیاری از دانش‌آموزان موفق، عادت‌های مطالعاتی خوبشان را با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند. برای تبدیل شدن به یک مطالعه‌کننده‌ی موفق لازم است با برخی از این عادت‌های مطالعاتیِ خوب آشنا شوید.

آغاز کردن مطالعه در زمان مقرر:

مطالعه می‌تواند به دلایل متعددی در زمان مقرر خود شروع نشود. گاهی علاقه‌ی کم به یک درس عاملی برای این مورد است و گاهی وقت‌گیر بودن و پیچیدگی یک مطلب زمینه‌ساز تأخیر در شروع مطالعه است. هر وقفه‌ای در زمان مطالعه می‌تواند نامی همچون «خروجی برای بعد» به خود بگیرد. در این خروج مطالعاتی، کار خود را برای ادامه دادن در زمانی دیگر متوقف می‌کنید. این وقفه به هر دلیلی که باشد، شما را وادار خواهد ساخت تا زمان دیگری را برای انجام کار‌های قبلی بیابید و شاید پیدا کردن این زمان آسان نباشد. از آن‌جا که سایر زمان‌های شما هم به کار‌های مخصوص به خود اختصاص دارد، این وقفه باعث عجله برای انجام مطالعه در زمانی می‌شود که در حالت عادی برای مطالعه‌ی بدون عجله برنامه‌ریزی شده بود. درنهایت با بازدهی کمی از مطالعه روبه‌رو خواهید بود. یک راه‌حل ساده برای تمام موارد ناخوشایند بالا کارساز است. مطالعه‌ی خود را دقیقاً در زمان مقرر آغاز کنید. به برنامه‌ی باارزشتان پایبند باشید.

منبع :