ایران‌گردی 10 - سفر به نراق

در این بخش با شما به سفر خواهیم. سفر به شهرها و روستاهای ایران. همراه ما باشید و سفرنامه‌های خود را هم برای ما بفرستید. azmoon.mag@gmail.com

ایران‌گردی 10 - سفر به نراق

در این بخش با شما به سفر خواهیم. سفر به شهرها و روستاهای ایران. همراه ما باشید و سفرنامه‌های خود را هم برای ما بفرستید. 

azmoon.mag@gmail.com

چند وقتی بود که فرصت نشده بود به مسافرت بروم. وقتی که برنامه‌ی این سفر به‌یادماندنی را برایم گفتند به دلیل عدم آشنایی فقط برای این‌که دوستانم را همراهی کنم، پذیرفتم تا دل به راه بسپارم.

نراق در استان مرکزی در شهرستان دلیجان واقع است و دورتادور آن با کوه‌هایی که مربوط به سلسله‌جبال کرکس است محصور شده است. بلندترین کوه نراق کوه ویلیجیا با ارتفاع 3330 متر در شرق است که تا جنوب شهر امتداد دارد.

نان داغ و آب و هوای معتدل کوهستانی این شهر با چای‌های آتشی، در کنار خانه‌های کاه‌گلی، بسیار می‌چسبد.

تابستان‌های خنکش زبانزد است؛ زیبا در فصل گرم سال این آب و هوای خنک و مطبوع باعث جذب گردشگران زیادی به این شهر و مزارع پیرامون آن شده است. این شهر کوچک در گذشته از موقعیتی خاص برخوردار بود؛ زیرا در مسیر جاده‌ی ابریشم قرار داشت و دارای موقعیت استراتژیک اقتصادی و تجاری بود. ابن بطوطه قدمت این شهر را 700 سال می‌داند.

غار چال‌نخجیر نراق متعلق به دوره‌ی سوم زمین‌شناسی است و یکی از پدیده‌های انگشت‌شمار جهان به شمار می‌آید که در سال 1368 توسط گروهی از کوهنوردان شناسایی شده است. خانه‌های نراق هر یک نشان از آمیختگی انسان و طبیعت است.

در طی این سفر زیبا و دلچسب که خاطرات زیبایی را در ذهنم ثبت کرد به بازدید از کوچه‌باغ‌های این شهر تاریخی پرداختم؛ مردمان این شهر با آغوشی باز ما را پذیرفتند و به عکس‌های‌مان با لبخند جان‌بخش‌شان گرما بخشیدند و ما را در این میان تنها نگذاشتند.

وقتی به بازار نراق یا مسجد جامع رفتیم بسیار متحیر شدم از هنر ایرانی و به خود بالیدم که هم‌استانی این عزیزانم.

آب‌انبار حاج‌مهدی و موزه‌ی مردم‌شناسی و مجسمه‌‌های زیبا و طبیعی‌اش نوع زندگی را از دیرباز به نمایش می‌گذاشت و بیش از پیش مرا با تاریخ و اصالت این شهر آشنا می‌کرد.

من از این سفر روح‌بخش بسیار لذت بردم و امیدوارم شما نیز در آینده‌ای نزدیک تجربه‌ای مشابه من و حتی بسیار شیرین و دلکش‌تر از من در کنار خانواده‌ی عزیزتان داشته باشید.

ایران‌گردی - نراق

ایران‌گردی - نراق