ایران‌گردی 7 - سفر به ملایر

در این بخش با شما به سفر خواهیم. سفر به شهرها و روستاهای ایران. همراه ما باشید و سفرنامه‌های خود را هم برای ما بفرستید. azmoon.mag@gmail.com

ایران‌گردی 7 - سفر به ملایر

در این بخش با شما به سفر خواهیم. سفر به شهرها و روستاهای ایران. همراه ما باشید و سفرنامه‌های خود را هم برای ما بفرستید. 

azmoon.mag@gmail.com

شهر زیبای من، ملایر در غرب ایران و در استان همدان با تاریخی به قدمت «دوره‌ی ایلام و مادها» سی و پنجمین شهر بزرگ ایران از نظر جمعیت است. ملایر زادگاه بزرگانی چون کریم‌خان زند، پروفسور شاملو، فخرالدین اسعد گرگانی و... است. ملایر با آب و هوای معتدل و دلچسب کوهپایه‌ای و با آثار تاریخی و فرهنگی- تفریحی چشم‌نواز، همه ساله پذیرای مهمانان زیادی از سراسر ایران‌زمین است. در ادامه با معرفی کوتاهی در مورد زیبایی‌های شهرم، از همه دوستان دعوت می‌کنم در این فصل گرم، آب و هوای ملایر را تجربه کنند و از آثار چشم‌نواز و تفرجگاه‌های آن لذت ببرند.

«ارگ نوشیجان» قدیمی‌ترین نیایشگاه خشتی دنیا، «قلعه‌ی انوج» (با قدمت 8000 سال) قدیمی‌ترین اثر تاریخی ایران، «بیدکرپه» برج آجری مخروطی‌شکل در 4 طبقه با 700 سال عمر، «یخچال میرفتاح» از آثار دوره‌ی قاجاریه و گنبدی‌شکل و آجری با دو در ورودی، از جمله بناهای کهن ایران در ملایر هستند. «پارک سیفیه» قدیمی‌ترین پارک کشور با درختان چنار کهن‌سال و سربه‌فلک‌کشیده، حوضچه‌ها و آب‌نما و جنگل مصنوعی بر روی تپه‌ها هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند. «بام ملایر» به عنوان بزرگ‌ترین طرح تفریحی و توریستی استان همدان و غرب کشورکه در کنار باغ تاریخی سیفیه و مقبره‌ی سیف‌الدوله قرار گرفته است، بر اهمیت و زیبایی آن می‌افزاید. «مینی‌ورد» ملایر چهارمین مینی‌ورد جهان است که پس از کشورهای بلژیک، ژاپن و چین در ایران و در شهرستان ملایر ساخته می‌شود. در این پروژه، 138 اثر تاریخی ملی و جهانی در مقیاس یک‌دهم ساخته می‌شود که 15 اثر از این تعداد، از آثار تاریخی جهان هستند.

ایران‌گردی - ارگ نوشیجان - ملایر

ایران‌گردی - بام ملایر

ایران‌گردی - مینی‌ورد - ملایر

ایران‌گردی - مینی‌ورد - ملایر