ساخت پردازنده جدید آ‌ی‌بی‌ام با شبیه‌سازی مغز موش

شرکت آی‌بی‌ام از تراشه جدید خود با قابلیت شبیه‌سازی عملکرد مغز موش رونمایی کرد.

ساخت پردازنده جدید آ‌ی‌بی‌ام با شبیه‌سازی مغز موش

  شرکت آی‌بی‌ام از تراشه جدید خود با قابلیت شبیه‌سازی عملکرد مغز موش‌ رونمایی کرد.

محققان شرکت آی‌بی‌ام با شبیه‌سازی مغز موش‌ها موفق به ساخت یک تراشه رایانه‌ای با 48 میلیون سلول عصبی مصنوعی شدند.

طبق اعلام مسئولان شرکت آی‌بی‌ام، هدف از ساخت این تراشه افزایش الگوریتم‌های یادگیری و افزایش کارایی است. گفتنی است که هر کدام از 48 میلیون ریزتراشه شامل یک میلیون نورون عصبی مصنوعی است.

در واقع شرکت آی‌بی‌ام با تولید این تراشه‌ هوشمند جدید به دنبال کنارزدن محدودیت‌های موجود در سیستم‌های هوش مصنوعی فعلی مثل سیستم شناسایی تصویر فیس‌بوک و سیستم ترجمه هوشمند گوگل است.

به کمک تراشه جدید شرکت آی‌بی‌ام، مقدار پردازش داده‌ها و میزان مصرف انرژی به نحو چشمگیری کاهش می‌یابد، به طوری‌که در محاسبات انجام شده با قرار دادن این تراشه در یک تلفن‌همراه هوشمند مشخص شد که با افزایش 5.4 میلیاردی ترانزیستورها تنها 70 میلی‌وات انرژی مصرف می‌شود که این مقدار در مقایسه با ترانزیستورهای فعلی با رکورد تراکم 1.4 میلیارد ترانزیستور و مصرف بین 35 تا 140 وات، انرژی رقم قابل توجهی است.

شرکت آی‌بی‌ام برای این تراشه جدید از یک نرم‌افزار برنامه‌ریزی جدید استفاده خواهد کرد، چرا که چیدمان ترانزیستورها در نسل جدید تراشه‌ها کاملا با معماری نسل پیشین متفاوت است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
پنجره ای رو به روشنایی از دین و زندگی 1 دهم
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( دهم عمومی)
دبیر : محمد رضایی بقا