ابزار پوشیدنی محقق ایرانی برای شناسایی مشکلات ریوی

محقق ایرانی دانشگاه کارولینای شمالی و همکارانش یک ابزار پوشیدنی را برای تحلیل خس‌خس قفسه سینه ارائه داده‌اند که به پزشکان امکان آگاهی از نوع مشکل تنفسی بیماران و میزان جدی‌بودن آن را می‌دهد.

ابزار پوشیدنی محقق ایرانی برای شناسایی مشکلات ریوی

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این سامانه توسط «صبا عمرانی»، دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و حمدی کریم، از مرکز سیستم‌های خودنیرودهی‌کننده پیشرفته حسگرها و فناوری‌های یکپارچه متعلق به بنیاد ملی علوم، ساخته شده و دارای دو جزء اصلی است.

بخش اول سامانه ابداعی دارای حسگرهایی است که با حرارت نیرودهی می‌شوند و به طور مداوم توسط بیمار و هنگام انجام فعالیت‌های روزانه پوشیده می‌شود.

بخش دوم این سیستم، نرم‌افزاری است که بر این حسگرها نظارت می‌کند. زمانی که این نرم‌افزار صداهای خس‌خس‌ را شناسایی می‌کند، از الگوریتم سفارشی برای ارزیابی زمان، آهنگ و بلندی صدا استفاده می‌کند.

با تحلیل‌کردن این پارامترها، امکان مکانیابی مشکل ریه‌ها به همراه شدت آن فراهم می‌شود. پزشکان با استفاده از این اطلاعات می‌توانند تصمیم‌های آگاهانه‌تری درباره شیوه درمان بگیرند و گفته می‌شود این فناوری صرف‌نظر از اندازه بیمار، بسیار دقیق است.

قرار است در کوتاه مدت، طرح‌هایی برای جاسازی این نرم‌افزار در یک برنامه نرم‌افزار ویژه گوشی هوشمند کاربر ارائه شود تا حسگرها به طور بی‌سیم اطلاعات را مخابره کنند.

جزئیات این فناوری در کنفرانس پردازش سیگنال اروپا 2015 در فرانسه ارائه خواهد شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
پنجره ای رو به روشنایی از دین و زندگی 1 دهم
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( دهم عمومی)
دبیر : محمد رضایی بقا