دستگاه پوشیدنی تحلیل صدای خس خس سینه

محققان امریکایی با همکاری دکتر «صبا امرانی» موفق به ساخت دستگاه پوشیدنی شده اند که از قابلیت تحلیل صدای خس خس دستگاه تنفسی برخوردار است.

دستگاه پوشیدنی تحلیل صدای خس خس سینه

صدای خس خسی که از دستگاه تنفسی بسیاری از افراد شنیده می شود به معنای مشکل داشتن دستگاه تنفسی است. محققان امریکایی موفق به ساخت گجت پوشیدنی شده اند که صدای خس خس کاربرانش را تحلیل کرده و به پزشکان اجازه می دهد تا نوع تنفس بیمار را تشخیص و آنها را از میزان خطری که با آن مواجه هستند، آگاه کند.

این گجت با همکاری محقق ایرانی دانشگاه کارولینای شمالی «صبا امرانی» Saba Emrani و  «حمید کریم» Hamid Krim از محققان مرکز بنیاد علوم ملی در زمینه مهندسی نانوسیستم ها((ASSIST ساخته شده است. صبا امرانی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. 

این گجت ترکیبی از نرم افزارها و حسگرهایی است که با ارزیابی صدای خس خسی که از دستگاه تنفسی شخص شنیده می شود به کنترل سلامت کاربرانش می پردازد. این دستگاه از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول شامل حسگرهایی است که به بیمار وصل شده و در تمامی فعالیت های روزمره به بدن شخص متصل هستند. حسگرهای این بخش با حرارت بدن کاربران فعال می شوند. اما بخش دوم شامل نرم افزارهایی است که بر فعالیت حسگرها نظارت می کنند.

زمانی که نرم افزار از طریق حسگرها، صدای خس خس را تشخیص دهد از الگوریتم و روش خاصی برای ارزیابی زمان شروع و همینطور شیوه صداها استفاده می کند. گجت با تحلیل این عوامل می تواند نقطه ای از ریه که مشکل دارد را شناسایی کرده و اطلاعات مهمی را در اختیار پزشکان قرار دهد تا بتوانند تصمیمات بهتری را درباره شیوه درمان بیمار اتخاذ کنند.

محققان امیدوارند موفق به طراحی نرم افزاری شوند که بتوان آن را به عنوان برنامه در اسمارت فون ها نصب و حسگرها به صورت وایرلس با بدن کاربران ارتباط برقرار کرده و بتوان به سنجش میزان سلامت کاربران پرداخت.

منبع :