گفتگو با سید علیرضا طباطبایی رتبه 1 منطقه 3 کنکور هنر 94

گفتگو با سید علیرضا طباطبایی رتبه 1 منطقه 3 هنر از ماهشهر را در زیر بخوانید...

گفتگو با سید علیرضا طباطبایی رتبه 1 منطقه 3  کنکور هنر 94

لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید از چه رشته‌ای چه رتبه‌ای کسب کرده‌اید؟

سید علیرضا طباطبایی هستم رتبه 1 منطقه 3 هنر از بندر ماهشهر


از چه سالی به کانون آمدید و چه شد که در آزمون‌های کانون ثبت‌نام کردید و مهمترین نتیجه‌ی کانون برای شما چه بود؟

از سال چهارم و از طرف مدرسه چون رشته ریاضی بودم آزمون‌های ریاضی کانون را شرکت می‌کردم و بعد از عید برای این‌که بتوانم شرایط کنکور در رشته‌ی هنر را برای خودم شبیه‌سازی کنم از آزمون‌های آنلاین استفاده کردم چیزی که در موسسات دیگر وجود نداشت و صبح، آزمون حضوری ریاضی را و بعد‌ازظهر آزمون آنلاین هنر را می دادم.


شما در چند آزمون آنلاین هنر شرکت کردید؟

 6 آزمون آنلاین دادم. البته آخر سال سوم هم برای این‌که خودم را بسنجم و ببینم که می‌توانم به این رشته بروم یا نه 3 آزمون جامع هنر را هم شرکت کردم.


تجربه‌ی آزمون های آنلاین چگونه بود؟

 به هدف خود فرد بستگی دارد چون کلید سوال‌ها روی سایت بود و پیامک هم به من می‌رسید اگر می‌خواستم می‌توانستم جواب‌ها را داشته باشم ولی سنجش خودم برایم مهم بود و آزمون‌ها را به صورت واقعی و با زمان واقعی از خودم امتحان می گرفتم.


در مورد کمیت و کیفیت مطالعه‌ی خودتان توضیح دهید.

تابستان به صورت جدی مطالعه برای هنر را شروع کردم و بین 40 تا 50 ساعت هفتگی مطالعه داشتم. زمان مدارس این ساعت مطالعه کم شد و 30 ساعت شد چون درس‌های ریاضی هم بود و اواخر با تمام شدن درس‌های مدرسه دوباره به 40 و 50 ساعت در هفته رسید.


چقدر از لحاظ روش‌های مطالعه ذهن شما واضح و شفاف بود و چقدر روش‌هایتان دقیق بود؟

روش های مطالعه در هنر متفاوت و متنوع بودند و منابع هم آزاد است مثلا برای یک نمونه من برای درک عمومی هنر که منابع آن هم آزاد است، مشکل داشتم و درصد پایینی داشتم ولی روش‌های رتبه های برتر را هم خوانده بودم و می‌دانستم خلاصه‌نویسی مفید است ولی خودم خیلی به خلاصه‌نویسی اعتقاد نداشتم و فکر می‌کردم کتاب‌های کمک آموزشی خودشان خلاصه هستند ولی در اواخر اسفند و خصوصا در عید وقتی دیدم واقعا نتیجه نمی گیرم تغییر روش دادم و کتابم را تقسیم بندی کردم و هر بخش را خلاصه و بعد هم خلاصه‌نویسی‌ها را مرور کردم و این درس را که قبلا حتی زیر 10 درصد می‌زدم در کنکور توانستم حدود 56 درصد بزنم.

در درس عربی هم مشکل داشتم. این درس را در مدارس که خوانده بودم فکر نمی‌کردم مشکل باشد ولی نتیجه نمی‌گرفتم و نتیجه‌ی درصد عربی‌ام 20 درصد بود اما وقتی دیدم نتیجه نمی‌گیرم و با توجه به این‌که درس‌های عمومی دیگرم خوب بود خیلی دارد به من ضربه می‌زند تصمیم تغییر روش گرفتم و کل عربی را از صفر شروع کردم و برای آن زمان جدی گذاشتم و سوالات کنکور را کار کردم نتیجه داد و هم در کنکور ریاضی و هم کنکور هنر بالای 80 درصد زدم. باز هم معتقدم باید عربی را از پایه کار کرد چون خیلی مباحثش به هم مرتبط است.


شما ماهشهر درس می‌خواندید آیا فکر می‌کردید رتبه‌ی 1 را کسب کنید؟

اولش نه. اوایل بیشتر فکرم تک‌رقمی شدن منطقه‌ی 3 بود تا بتوانم سینما قبول شوم ولی بعد که آزمون‌ها را دادم دیدم می‌توانم رتبه‌ی خوبی هم کسب کنم و بعد از اسفند هم هدفم رتبه 1 شدن بود.

چون بعد عید آزمون آنلاین دادم و باید چند آزمون می‌دادم تا ترازم در حدی ثابت شود تا برایم پشتیبان ویژه در نظر بگیرند در ابتدا پشتیبان ویژه نداشتم و دیر به ایشان وصل شدم. پشتیبان ویژه‌ی من محسن مختاری فر رتبه 3 منطقه 2 سال 93 بود و سینما می خواند و طراح سوالات قلم‌چی هم بود در نتیجه با مسائل آشنا بود و خیلی کمک می کرد می‌توانستم خیلی از سوالاتم را بپرسم چون در هنر سوالات سلیقه‌ای است و در مورد منابع آزاد کمی آدم را درگیر می‌کند و ارتباط صمیمی داشتیم و چون سینما می‌خواند در مورد آینده و فضای دانشگاه هم با هم صحبت می‌کردیم و خیلی به من کمک کرد.


در مورد نقش پدر و مادرتان بگویید:

هر دو دیپلم هستند و بازنشسته و مادرم معلم و فرهنگی بود.

خانواده ام با توجه به این‌که رشته‌ی ریاضی بودم و می خواستم تغییر رشته بدهم قطعا مخالفت داشتند ولی وقتی علاقه‌ام را دیدند و دیدند که چقدر تلاش می کنم و نتایج من نشان می داد که می توانم چقدر موفق باشم به من اعتماد کردند. فضای منزل ما برای مطالعه آماده بود و به من اعتماد کردند و اجازه دادند که خودم کار را پیش ببرم و نتیجه بگیرم.


آینده حرفه‌ای‌ خودتان را چه می بینید؟

در رشته‌ی هنر تحصیلات آکادمی نمی‌تواند موفقیت بعدش را تضمین کند در نتیجه من هم تصمیم دارم در کنار آن تحصیلات فعالیت‌هایی که علاقه دارم را انجام دهم که بتوانم وارد سینمای حرفه ای شوم و بتوانم مدارج بالاتر را هم ادامه دهم.

از سال دوم علاقه من به هنر به من ثابت شد ولی نه به شکل کنکور و از سال بعد CD هنرنامه که کتاب‌های هنرستان است را خریدم کتاب های درسی هنرستان را از رایانه و با همین CDها می خواندم.

آزمون های آنلاین جامع قلم‌چی را که در سال سوم دادم با این‌که هنوز مطالعه جدی نداشتم رتبه 50 شدم و دیدم ترازم از رتبه‌های برتر سال گذشته که سینما قبول شده بودند خیلی دور نیست و می‌توانم نتیجه بگیرم و به همین دلیل از تابستان به طور جدی شروع کردم برای درس خواندن.


برای مشاهده ی کارنامه های در کانون کلیک کنید


گفتگو: کاظم قلم‌چی

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

گفتگو با سید علیرضا طباطبایی رتبه 1 منطقه 3 کنکور هنر 94