دلایلی که دندان‌هایمان حساس می‌شوند؟

یکی از سوالات رایج بسیاری از مراجعین به دندانپزشکی این است که موقع خوردن نوشیدن آب خنک یا خوردن بستنی، درد تیز و سریعی را در دندان‌هایشان احساس می‌کنند

دلایلی که دندان‌هایمان حساس می‌شوند؟

اگر شما هم حین خوردن مواد خوراکی و غذا‌های سرد یا گرم درد تیز و سریعی را احساس می‌کنید که بلافاصله برطرف می‌شود جز دسته‌ای هستید که دندان‌های حساس دارید.

دکتر علی مرسلی  گفت: «دندان‌های ما به طور تکاملی برای خوردن غذاهای خیلی سرد طراحی نشده‌اند. تا همین صد سال پیش در نبود یخچال‌های صنعتی و خانگی، دسترسی مردم به غذا‌های خیلی سرد وجود نداشت. انسان‌ها هرگز مواد غذایی از قبیل بستنی یا یخ را در چهار فصل سال مصرف نمی‌کردند و بیشتر مواد غذایی در دمای محیط استفاده می‌شد بنابراین عموما مشکلاتی از قبیل حساسیت دندانی شیوع زیادی نداشت!»

وی در ادامه افزود: «حساس شدن دندان‌ها در جامع مدرن یک مشکل شایع است و برخی از افراد حضور حساسیت را مشکل بزرگی تلقی نمی‌کنند ولی برخی از این مشکل کلافه می‌شوند و به جست‌وجوی درمان برای آن برمی‌آیند و باید این مساله را مدنظر داشت که تغییرات دمایی زیاد برای دندان‌ها می‌توانند آسیب‌زا باشند. 88 درصد دندانپزشکان معتقد هستند حساسیت دندانی روی کیفیت زندگی مبتلایان به این شرایط تاثیر نامطلوب می‌گذارد.»

مرسلی در نهایت با بیان اینکه حساسیت دندانی علل مختلفی می‌تواند داشته باشد، گفت: «درمان حساسیت دندانی گاهی از نظر تکنیکی ساده است. شایع‌ترین درمان توصیه شده استفاده از خمیردندان‌های ضدحساسیت است. البته درمان‌‌های دیگری هم در مطب دندانپزشکی می‌تواند روی دندان‌های فرد انجام شود و حساسیت را برطرف کند یا کاهش دهد. مثلا درمان ضدحساسیت در مطب، فلورایدتراپی، پیوند لثه و.... علاوه براینها، گام آخر برای برطرف شدن حساسیت‌‌های بیش از حد و کلافه‌کننده دندانی، مبادرت به درمان ریشه (عصب کشی) است که معمولا به ندرت با نیاز به این درمان مواجه می‌شویم.»

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
حرکت نوسانی ( قسمت دوم ) از فیزیک چهارم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم تجربي)
دبیر : حسین ناصحی