کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 31 مرداد 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 31 مرداد 94

یک سؤال، 4 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


چگونه پیش‌خوانی کنیم تا بازدهی یادگیری‌مان را افزایش دهیم؟

پاسخ 1- طوری پیش‌خوانی کنید که در ذهنتان سؤال ایجاد شود. ایجاد سؤال و یافتن پاسخ آن در حین مطالعه، تأثیر زیادی در افزایش انگیزه برای درس خواندن و افزایش بازدهی دارد. برای مثال می‌توانید جلو تیترها یا جملات مهم علامت سؤال بگذارید و بعد آن‌ها را بخوانید. مثلاً تیتر: «مراحل تقسیم سلولی میتوز» را به «مراحل تقسیم سلولی میتوز چیست؟» تبدیل کنید.

حسن ایزدی

پاسخ 2- پیش‌خوانی یعنی مطالعه‌ی عناوین اصلی و سرفصل‌های درس، قبل از آن‌که معلم درس را به شما تدریس کند. می‌توانید قبل از حضور در کلاس، به عناوین و موضوعات اصلی و هم‌چنین فرمول‌ها و... نگاه اجمالی بیندازید تا مفاهیم هنگام تدریس، بهتر در ذهن شما جای بگیرد. طرح سؤال هم می‌تواند به شما کمک کند؛ یعنی در مورد مطالب درسی سؤالاتی مطرح کنید و موقع تدریس دبیر پاسخ آن‌ها را بیابید.

محمد کتابدار

پاسخ 3- برای آن‌که پیش‌خوانی مؤثرتر باشد بهتر است ابتدا سؤال‌های آخر بخش را نگاه کنید. مطالب را روزنامه‌وار بخوانید اما یادتان باشد حتماً یک برداشت کلی از مطلبی که می‌خوانید داشته باشید. به سرفصل‌ها و تیترها توجه کنید و مطالب را به صورت خلاصه و تیتروار در ذهن بسپارید. سعی کنید کلیدواژه‌ها و مطالب مهم را حدس بزنید و دیگر این‌که حتماً سؤال‌هایی را از مطالب خوانده‌شده طرح کنید تا از دوستانتان بپرسید.

فرناز طالبی

پاسخ 4- پیش‌خوانی را باید با روش درست و منابع مطالعاتی مناسب انجام دهید. منابعی که می‌تواند به شما کمک کند می‌تواند کتاب درسی، کتاب‌های کمک‌آموزشی یا DVD‌های مفهومی باشد. موارد زیر را برای یک پیش‌خوانی خوب رعایت کنید:

1- مبحث مورد نظر را از کتاب درسی یک بار به صورت روزنامه‌وار مرور کنید تا بدانید که چه چیزی را می‌خواهید پیش‌خوانی کنید.

2- بعد از این مرحله، کتاب درسی را به طور کامل بخوانید. مثال‌های حل‌شده‌ی کتاب را خودتان دوباره حل کنید. از کتاب‌های کانون برای یادگیری بیش‌تر استفاده کنید.

3- می‌توانید مباحث را با استفاده از dvd‌های آموزش مفهومی بخوانید.

4- از تمرین‌ها و مثال‌های کتاب پرتکرار استفاده کنید تا مطلب در ذهنتان تثبیت شود

اگر این مراحل را به‌درستی انجام دهید در کلاس آموزشگاه یا مدرسه ذهن شما آماده خواهد بود. سؤال‌‌های خوبی حین تدریس دبیر به ذهن شما خواهد آمد و کلاس درس برای شما لذت‌بخش‌تر و مفیدتر خواهد بود. این باعث می‌شود تا مطلب درسی را در همان کلاس درس به طور کامل یاد بگیرید.

محمد تره‌باری