به کار بردن واژه‌هایی که برای یک بیمار سرطانی مناسب نیست

بسیاری از خانواده‌ها وقتی فردی مبتلا به سرطان در کنارشان زندگی می‌کند واژه‌هایی را می‌گویند که نادانسته سبب تشدید بیماری فرد میشود.

به کار بردن واژه‌هایی که برای یک بیمار سرطانی مناسب نیست

کامبیز نوین متخصص آنکولوژی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بسیاری از ما هنگامی که با یک فرد بیمار زندگی می‌کنیم، واژه‌هایی مانند مراقب باش، استراحت کن و زیاد فعالیت نکن را به کار می‌بریم، جملاتی که نه تنها باعث ضعف فرد می‌شود، بلکه سبب ناامیدی و ناتوانی فرد به مرور زمان می‌شود، بنابراین‌ نادانسته صحبتی می‌کنید که فرد را از درمان خود نا‌امید می‌کنید.

وی ادامه داد: همان طور که می‌دانید بیماران سرطانی به علت نوع سرطان خود و درمان‌هایشان معمولا دچار ضعف و خستگی می‌شوند اما یک سری ورزش‌ها و نرمش‌هایی می‌تواند خستگی فرد را کاهش دهد.

این متخصص آنکولوژی بیان کرد: بعضی از ورزش‌های بی‌ هوازی( پیاده روی مرتب، نرمش‌های کششی ساده) که انرژی فرد را زیاد کاهش ندهد مناسب است.

وی در خصوص ورزشهای استقامتی و وزنه‌ای بیان کرد: بسیاری از ورزش‌ها که انرژی زیاد را از فرد می‌گیرد، مناسب افراد سرطانی نیست به علت این که  سبب کاهش قوای فرد می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: این ورزشها نه تنها باعث رفع خستگی مفرط می‌شود بلکه در بهبود کیفیت زندگی  و حالات عمومی فرد مناسب است.

منبع :