قدرت نه گفتن در جلسه آزمون

نه...

قدرت نه گفتن در جلسه آزمون

موافقت کردن خیلی راحت‌تر از مخالفت کردن است. این یه نوع رفتار شخصی است که به ما لطمه های جدی وارد میکند.
متاسفانه، خیلی از ما آنقدر خجالتی هستیم که نمی‌توانیم مخالفت خود را اعلام کنیم و وقتی مسائل بر وفق مراد ما نباشد، خود را می‌بازیم.
کلمه «نه» یکی از کوتاهترین و ساده ترین کلمات برای تلفظ در فارسی است. اما گاهی دقیقاً همین کلمه، به زبان آوردنش بسیار سخت می شود.برای مثال

داوطلبان آزمون باید توانایی نه گفتن داشته باشند متاسفانه تعداد زیادی از داوطلبان این قدرت را ندارند و در جلسه آزمون نمیتوانند به بعضی از سوالات نه بگویند و دچار نوعی وسواس فکری میشوند که نباید پاسخ نامه را سفید رها کرد و در نتیجه سعی به پاسخ دارند و از آنجا که بر روی همه مباحث تسلط کافی را ندارند پاسخ اشتباه میدهند و در کارنامه شان شاهد درصد های منفی خواهیم شد.

نه گفتن به خود

هر فرد برای خود اهدافی در نظر می‌گیرد و بر این اساس تصمیماتی اتخاذ می‌کند. بر این اساس و برای عملی ساختن تصمیمات خود لازم است با هر آنچه که در ارتباط با خود و مانع عملی شدن تصمیمات او می‌شود، مبارزه کند. در چنین حالتی فرد باید به خواسته‌های خود نه بگوید تا بتواند به اهداف خود برسد. تصور کنید فردی را که تصمیم گرفته است تا در کنکور  موفق به کسب رتبه برتر شود قبول شدن با رتبه بالا هدف اساس اوست که برای رسیدن به آن باید دست از برخی رفتارهای خوردن بردارد. مثلا از پاسخ گویی به سوالاتی که تسلط کافی ندارد خودداری کنید.

ویژگی افرادی که مهارت نه گفتن دارند

این افرادقاطعیتخوبی دارند، اعتماد به نفس آنها بالاست، برنامه‌های شخصی در زندگی دارند و اهدافشان روشن و واضح است و می‌دانند که از چه راهی به اهداف خود خواهند رسید. در مقابل افرادی که توان کافی برای نه گفتن ندارنداعتماد به نفسضعیفی دارند، به راحتی تسلیم  می‌شوند. ممکن است اهداف و برنامه ریزیهای مشخصی نداشته باشند و اگر داشته باشند اهمیت لازم را به آنها نمی‌دهند. این افراد معمولا به برآورده شدن خواست دیگران اهمیت می‌دهند که می‌تواند ناشی از ترس آنها به از طرد شدن و ... باشد.

بنابراین داوطلبان باید قاطعیت و اعتماد به نفس داشته و برای رسیدن به هدف خود (قبولی در کنکور با رتبه خوب ) قدرت نه گفتن را در خود پرورش دهند. در جلسات آزمون نباید مدام به این فکر کرد که چرا پاسخ نامه من خانه های سفید زیادی دارد دچار استرس و وسواس نشوید هیچ کس در کنکور پاسخ همه سوالات را به طور کامل  نمیدهد حتی نفرات برتر

به این فکر کنید که سفید گذاشتن پاسخ نامه بسیار بهتر از سیاه کردن به اشتباه میباشد.حواستان به نمره های منفی که سوالات با پاسخ غلط برای شما می آورند باشد.برای جلوگیری از این حالت باید مطالعه دقیق با جزئیات داشته باشید و تسلط لازم بر همه مباحث یا مباحث اصلی را داشته باشید تا بتوانید افکار مزاحم را به راحتی از خود دورکنید و دچار استرس و وسواس نشوید و با اعتماد به نفس سوالاتی که پاسخ آن ها را بلد نیستید را رها کنید.