گفتگو با محمدرسول یزدیان رتبه 2 کشوری ریاضی کنکور 94

گفتگو با محمدرسول یزدیان رتبه 2 کشوری ریاضی کنکور 94 را در زیر بخوانید...

گفتگو با محمدرسول یزدیان رتبه 2 کشوری ریاضی کنکور 94

لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید از چه رشته‌ای چه رتبه‌ای کسب کرده‌اید؟

محمدرسول یزدیان هستم رتبه 2 کشوری کنکور 94 در رشته‌ی ریاضی- فیزیک از قم.


مهمترین نکاتی که در کانون یاد گرفتید و برایتان مفید بود را بیان کنید:

مهمترین دستاوردی که کانون برای من داشت افزایش اعتماد به نفس بود و شناخت واقعی از خودم در مسائل درسی و تحصیلی و این‌که برنامه‌ی خیلی منسجم و خوبی به من ارائه داد که در سال چهارم 70- 80 درصد به بالا اولویت من با برنامه‌ی کانون بود چون سال سوم خیلی آزمون‌ها را جدی نمی دادم.


از چه سالی به کانون آمدید و چه شد که در آزمون‌های کانون ثبت‌نام کردید؟

از مهر سال سوم به کانون آمدم ولی در سال چهارم برنامه آزمون‌ها را جدی گرفتم در سال سوم به این جدیت نبود.


فکر نمی‌کنید اگر سال چهارم به کانون آمده بودید آزمون‌ها را به این جدی‌ای نمی‌گرفتید؟

سال سوم من را با فضای آزمون ها آشنا کرد همان‌طور که آزمون‌ها ما را با فضای کنکور آشنا می‌کند ولی آن هم در اندازه‌ی خودش کمک کرد چون حتی درس‌هایی که سال سوم می‌خواندم را هم با روند خوبی طی کردم.


آزمون‌ها چگونه اعتماد به نفس شما را بالا برد؟ رتبه‌ها و ترازهایی که کسب می‌کردید این اعتماد به نفس را برای شما ایجاد می‌کرد؟

ما به طور منظم درس می خواندیم و در آزمون‌ها شرکت می‌کردیم من غیر از نتیجه‌ای که بگیرم و آن نتیجه به من اعتماد به نفس بدهد حتی انجام برنامه‌ای که قصد انجام آن را دارم به من آرامش می داد.


این نکته‌ای که شما بیان می‌کنید خیلی جالب است. شما بیان می‌کنید همین که می‌دیدید که اراده و هدف‌گذاری کرده‌اید و تصمیم گرفته‌اید و می‌توانید این تصمیم را اجرا کنید این حس را برای شما ایجاد می‌کرد که می‌توانید. آیا این توانستن را اعتماد به نفس می‌گویید؟

بله از طرف دیگر هم نگرانی من هم بیشتر این است که در کاری سستی کنم تا این که نتیجه بگیرم. نتیجه هم مهم است ولی جای خودش.


این توجه به اجرای یک کار و انجام آن وظیفه به جای این‌که اولویت را به نتیجه بدهید چگونه در شما ایجاد شد؟ همه منتظر نتیجه هستند؟

تا جایی که من متوجه شده‌ام اگر برای کاری خوب تلاش کنیم نتیجه‌ام بد نمی‌شود و این چیزی است که تا حالا متوجه شدم ولی من مثلا قصد می‌کنم امروز 100 تست از یک درس حل کنم و حل 200 تست از درس دیگر، اجرای این کار به من ارامش می داد که وقتی سرم را شب زمین گذاشتم آرامش داشته باشم از طرفی یکی از دوستانم می گفت فرض کنید 2 هفته بعد که آزمون کانون را دارید همان کنکور شماست و برای آن خیلی خوب بخوانید و فعلا برای این تلاش کنید و زیاد به کنکور فکر نکنید.


در مورد کمیت و کیفیت مطالعه‌ی خودتان بگویید و مهارت های فراشناختی خودتان را توضیح دهید این‌که چقدر مهارت های فراشناختی داشتید و روش‌های مطالعه‌ی خود را در دروس مختلف می‌شناختید؟

تلاش شرط است و گرچه هر کسی می تواند در زمینه‌هایی استعدادهایی داشته باشد که کار را برایش راحت‌تر کند ولی باید تلاش کند، من خودم هم خیلی تلاش کردم من اگر بخواهم میانگین یک سال مطالعه‌ی خودم را بگویم، هفته‌ای 50 ساعت درس می‌خواندم. البته ماه آخر به میانگین 14 ساعت روزانه هم می‌رسید.


فضای مدرسه شما چگونه بود؟ آیا هم‌کلاسی‌ها و دوستانتان کسانی که زیاد درس می‌خواندند از جمله شما را، مسخره می‌کردند یا تایید بود؟

دوستان به ما لطف داشتند اصلا فضای تمسخر نبود سیستم طوری بود که حین رقابت، رفاقت هم بود و این شعار نیست.


آیا خود شما واقعا همیشه به تلاش و زحمت کشیدن خودتان افتخار می‌کردید و آن را فضیلت می‌دانید؟

من همیشه به تلاش خودم اتکا دارم. درس خواندنی که ساعت مطالعه‌ی آن خوب باشد و با جزئیات و با دقت و توجه و بازده بالا باشد مفید است و بالاخره یک‌ جا نتیجه‌ی خوبش را نشان خواهد داد. من زحمت و تلاش را به هوش در مورد خودم اولویت می دهم.


پدر و مادر شما از لحاظ آموزشی چه کارهایی برای شما انجام دادند؟

محیط منزل ما علمی بود خواهر و برادرانم استاد و معلم و دانشجو بودند و این خودش یک انگیزه‌ای بود برای من برای این‌که وارد تحصیل شوم و روی آن تلاش کنم ولی در مورد مسائل آموزشی زیاد دخالت نمی‌کردند نیازی هم نبود. نه این‌که کم‌کاری باشد یا من بخواهم و آن‌ها انجام ندهند چون می دانستند من پیگیر اوضاع درسی خودم هستم زیاد کاری نداشتند. مواردی بود که افت‌هایی می‌کردم که ممکن بود به من ضربه بزند در این مواقع بیشتر با برادرم دردل‌ می‌کردم یا با مادرم، پدرم هم طی 2 سالی که آزمون می دادم همیشه صبح ها من را به آزمون می رساند.


برادرتان بزرگتر از شماست؟

برادرم سه سال از من بزرگتر است و سال 92 کنکور داد و کانونی بود.


شما در سایت کانون هم فعال بودید و حتی در گفتگوها بیان کردید که حتی برخی از همکاران کانون را به واسطه‌ی سایت می‌شناسید. در مورد فعالیت‌های خودتان در سایت کانون صحبت کنید:

یکی از مزایای بزرگ کانون سایت خوبش است و آمارهای دقیق دارد و حتی خیلی از افراد در ایام انتخاب رشته از آن استفاده کردند، سایت خوبی که مطالب برترها را هم دارد. مطالب متنوع خیلی خوبی دارد. هم‌چنین من از مجله آزمون هم استفاده کردم.


برای مشاهده ی کارنامه های کانون کلیک کنید


گفتگو: کاظم قلم‌چی

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

گفتگو با محمدرسول یزدیان رتبه 2 کشوری ریاضی کنکور 94