ایران در سکوی نخست بیستمین المپیاد علمی - دانشجویی ایستاد

دانشجویان مطرح ایران در مجموع رتبه‌های کسب شده در سه رشته شیمی، ریاضی و آمار توانستند رتبه نخست بیستمین المپیاد علمی - دانشجویی را بدست آورند.

ایران در سکوی نخست بیستمین المپیاد علمی - دانشجویی ایستاد

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا بیستمین المپیاد علمی - دانشجویی کشور با حضور هشت کشور جهان از روز یکشنبه هفته جاری در دانشگاه بوعلی سینای شهر همدان آغاز شد.

آزمون ورودی در مرحله نهایی بیستمین المپیاد علمی - دانشجویی کشور پیش از این با حضور 779 نفر در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد و در نهایت 248 نفر از این شرکت کنندگان به همراه 531 نفر نیز از قطبهای هشتگانه دانشگاهی انتخاب شدند.

این تعداد شرکت کننده در 17 کد رشته شامل رشته های زبان و ادبیات فارسی، الهیات و معارف اسلامی، علوم اقتصادی، علوم تربیتی، حقوق، شیمی، فیزیک، زیست شناسی، ریاضی، آمار، مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی کشاورزی (زراعت و اصلاح نباتات) و طراحی صنعتی به مرحله نهایی این المپیاد راه یافتند.

در این آزمون دانشجویان ممتاز 63 دانشگاه دولتی، سه واحد دانشگاه آزاد اسلامی، پنج واحد دانشگاه پیام نور شرکت داشتند و این آزمون به زبان انگلیسی برگزار شد.

در نهایت 109 نفر برای حضور در المپیاد کشوری شیمی، ریاضی و آمار انتخاب شدند که به تفکیک شامل 39 نفر در رشته شیمی، 35 نفر رشته ریاضی و 35 نفر در رشته آمار بود.

در هر بخش پنج نفر و در مجموع 15 نفر در المپیاد بین المللی با دانشجویان خارجی از روز 24 مرداد به رقابت پرداختند که در مجموع رتبه های کسب شده ایران در مقام نخست ایستاد و کشورهای روسیه و تاتارستان در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

اختتامیه این المپیاد با حضور معاون وزیرعلوم و رییس سازمان سنجش کشور، رییس مرکز المپاد کشور و جمعی از اساتید مطرح و برجسته کشوری و جهانی برگزار شد و از منتخبین با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.

منبع :