جزییات برگزاری دومین جشنواره لقمان حکیم دانشگاه آزاد

رییس مرکز توسعه پژوهش و فن آوری علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری جشنواره لقمان حکیم در شهریور ماه سال جاری خبر داد.

جزییات برگزاری دومین جشنواره لقمان حکیم دانشگاه آزاد

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، سید ناصر استاد در نشست خبری که در محل باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران( ایسکانیوز) برگزار شد با بیان اینکه جشنواره لقمان حکیم از سال گذشته آغاز به کار کرده است، گفت: امسال دومین سال برگزاری جشنواره لقمان حکیم در حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: به موازات تغییراتی که در حوزه معاونت علوم پزشکی در راستای مأموریت حوزه علوم پزشکی رخ داد؛ این دانشگاه شاهد افزایش کیفیت آموزش، افزایش فعالیت در حوزه پژوهش علوم پزشکی و فناوری است و باید در مکانی از این پژوهشگران علوم پزشکی تقدیر به عمل می آوردیم.

بر اساس گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، استاد افزود: گرچه دانشگاه آزاد اسلامی از سال های گذشته چندین جشنواره پژوهشی برگزار کرده، اما به سبب اینکه در سال های اخیر بر توسعه پزشکی و افزایش فعالیت کیفی تمرکز دارد، مقرر شد که جشنواره مستقلی برای ارج نهادن بر فعالان و پژوهشگران حوزه علوم پزشکی طراحی شود.

رییس مرکز توسعه پژوهش و فن آوری علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان اینکه این جشنواره در 4 بخش آموزش، پژوهش، سلامت و دانشجویی برگزار می شود، افزود: یکی از تفاوت های جشنواره امسال با سال گذشته افزوده شدن بخش دانشجویی است.

وی با اشاره به اهداف دانشگاه آزاد اسلامی در برگزاری این جشنواره گفت: هدف اصلی هر جشنواره ای تشویق فعالیت های پژوهشی است و یکی از خصوصیات مهم حوزه پزشکی افزایش فعالیت ها و کیفیت حوزه پزشکی است. بنابراین در برنامه 4 ساله ای که برای حوزه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شده، افزایش فعالیت های پژوهشی و تقدیر از پژوهشگران فعال و سرمایه گذاری بر روی این افراد از رکن های اصلی این سند به شمار می رود.

** 50 درصد تولیدات علمی در حوزه پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی 

استاد، با اشاره به حضور و نقش فعال دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه علوم پزشکی گفت: علی رغم اینکه کمتر از 30 درصد حوزه های پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی حضور دارند، 50درصد تولیدات علمی حوزه پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی است، بنابراین باید در حوزه علوم پزشکی اقدامات مؤثرتری صورت گیرد.

وی با اشاره به تفاوت های جشنواره لقمان حکیم در سال جاری افزود: یکی از اقدامات مهم امسال این است که به دلیل توسعه و تنوع جغرافیایی واحدهای مجری گروه پزشکی، دریافت موارد را به صورت آنلاین انجام دادیم و محققان در هر جای ایران می توانستند از طریق سیستم آنلاین کاندیدای جشنواره شوند.

رییس مرکز توسعه پژوهش و فن آوری علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: امسال تلاش شد فقط از پژوهشگران، اعضای هیات علمی و دانشجویان شاغل در داخل دانشگاه آزاد اسلامی تقدیر به عمل آید.

** مشارکت فعال 30 واحد دانشگاه آزاد اسلامی در جشنواره لقمان حکیم

مژده اربابی دبیر همایش لقمان حکیم دانشگاه آزاد اسلامی، در ادامه نشست خبری، مجری این دوره از جشنواره لقمان حکیم را واحد علوم دارویی خواند و افزود: امسال اطلاع رسانی وسیعی در سطح واحدهای علوم پزشکی در سطح کشور داشته ایم. اطلاع رسانی از فراخوان این جشنواره به 90 واحد دانشگاهی انجام شده که از این تعداد، 30 واحد مشارکت فعال داشته اند و آثار خود را در 4 بخش یا محور، آموزش، پژوهش، سلامت و دانشجویی برای ما ارسال کرده اند.

وی با بیان اینکه این 4 بخش نیز شامل 12محور است، گفت: آثار ارسالی به تفکیک توسط جلسات داوری با حضور اساتید انتخاب شد. برگزیدگان جشنواره حدود 30 نفر هستند و جشنواره فضا و فرصتی را فراهم خواهد کرد که ارتباط علمی بین دانشجویان و اساتید برقرار شود.

دبیر جشنواره لقمان حکیم درباره زمان برگزاری این جشنواره و ثبت نام آن گفت: این جشنواره از ساعت 8 صبح سوم شهریور ماه برگزار می شود.

منبع :