حیوانات چطور ضد آفتاب می‌زنند ؟

انسانها اگر به صورت مدت و طولانی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرند با سوختگی پوستی و هزار عوارض دیگر از جمله سرطان پوست مواجه می‌شوند.

انسانها اگر به صورت مدت و طولانی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرند با سوختگی پوستی و هزار عوارض دیگر از جمله سرطان پوست مواجه می‌شوند. اما برخی حیوانات چطور ساعتها برای خودشان زیر نور آفتاب می‌گردند و هیچ بلایی سرشان نمی‌آید ؟

تحقیقات جدیدی که انجام شده نشان می‌دهد که برخی از حیوانات از جمله گروهی از ماهی‌ها،پرنده‌ها،دوزیست‌ها و خزنده‌ها بدنشان ژنهایی دارد که ترکیبی به نام گدوسل تولید می‌کند. این ترکیب شیمیایی از پوست‌ این حیوانات در مقابل اشعه‌های مضر خورشید از جمله اشعه UV محافظت می‌کند. نتیجه تحقیقات نشان داده که این ترکیب از بسیاری از ضد آفتاب‌های تولید شده توسط انسان‌ اشعه فرابنفش را بهتر جذب کرده و آن را به صورت گرما دفع می‌کند. محققان تلاش کرده‌اند این ترکیب را مورد آزمایش قرار دهند تا شاید بتوانند ضد‌آفتاب‌های بهتری را تولید کنند. انسان ژن مشابهی برای تولید گدوسل ندارد،‌ اما از آنجایی که تولید این ترکیب در مخمرها قابل شبیه‌سازی است، این احتمال وجود دارد که محققات موفق به تولید ماده‌ای شوند که از پوست انسان بهتر در مقابل آفتاب حفاظت کند.

گدوسل اما تنها ضد آفتاب مورد استفاده حیوانات نیست. اسب‌های آبی به عنوان نمونه عرق بدنشان شامل رنگ‌دانه‌های قرمز و نارنجی است. تحقیقات نشان داده که رنگدانه قرمز شامل آنتی بیوتیک‌ است و رنگدانه نارنجی اشعه فرابنفش نور خورشید را جذب می‌کند. با این ترکیب پوست این پستاندار آفریقایی هم در مقابل نور آفتاب و هم سرایت بیماری‌ها حفاظت می‌شود. نهنگ‌ها وضعیت متفاوتی دارند. این حیوانات گاهی بیشتر از ۶ ساعت در سطح آب می‌توانند شنا کنند اما دچار عوارض پوستی نشوند. محققان فهمیده‌اند نهنگ‌های آبی در مقابل نور آفتاب طی سفر تابستانی‌شان خودشان را برنزه می‌کنند و به نوعی با این کار در مقابل صدمات بعدی دست به پیشگیری می‌زنند. نهنگ عنبر اما نیازی به این کار ندارد. نهنگ عنبر می‌تواند مدتها در سطح اقیانوس شنا کند و هیچ آسیبی نبیند. در بدن نهنگ عنبر پروتئینی وجود دارد که مانع از آسیب رسیدن به سلولها توسط اشعه فرابنفش نورخورشید می‌شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب