ماراتنی که از آن باید لذت ببرید

شاید تا کنون نامی از مسابقه‌ی دو ماراتن به گوش شما رسیده باشد. این مسابقه یک مسابقه‌ی دو استقامت با مسافتی کمی بیش‌تر از 42 کیلومتر است.

ماراتنی که از آن باید لذت ببرید

شاید تا کنون نامی از مسابقه‌ی دو ماراتن به گوش شما رسیده باشد. این مسابقه یک مسابقه‌ی دو استقامت با مسافتی کمی بیش‌تر از 42 کیلومتر است. هر ساله چند مسابقه دو ماراتن در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود که البته مشهورترین این مسابقات مخصوص المپیک است.

در ابتدای مسیر تمام شرکت‌کنندگان در فاصله‌هایی بسیار نزدیک به هم شروع به دویدن می‌کنند، اما هر چه مسیر بیش‌تری را طی می‌کنند اختلاف فاصله‌ی افراد شرکت‌کننده بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود تا جایی که ممکن است دو نفری که در ابتدای مسیر فاصله‌ای کم‌تر از 100 متر داشتند پس از گذشت مدتی فاصله‌ی آن‌ها به چند کیلومتر برسد.

این مسابقه‌ی هیجان‌انگیز از ابعاد مختلفی بسیار شبیه به کنکور است تا حدی که ممکن است این جمله را بارها شنیده باشید که «امروز آخرین روز ماراتن کنکور بود» یا «ماراتن کنکور امسال شروع شد» یا...

دلایل این شباهت:

1. در ابتدای مسیر کنکور یعنی تابستان، فاصله‌ی دانش‌آموزان کم است اما رفته رفته کسانی که در تابستان بیش‌تر تلاش کرده‌اند فاصله‌ی خود را با دیگران افزایش می‌دهند.

2. فضای مسابقه، یک فضای رقابتی است؛ یعنی باید همه‌ی دانش‌آموزان را رقیب خودتان بدانید: دوستانتان، هم‌کلاسی‌های‌تان، همشهری‌های‌تان و...

3. مسابقه‌ی ماراتن یک دو استقامتی است. در کنکور افرادی موفق خواهند شد که از همین تابستان آهسته و پیوسته به درس خواندن و تلاش کردن ادامه دهند و تا انتهای مسیر دست از تلاش برندارند.

4. در طول مسیر باید بدانید که چه زمانی انجام دادن چه عملی درست است؛ یعنی برای حرکت خود نقشه داشته باشید.

از همین تابستان با برنامه‌ی راهبردی پیش بروید و آن را نقشه‌ی راه خود قرار دهید. موفقیت، انجام دادن کارهای ساده و درست تا انتهای مسیر است. پس به فکر معجزه نباشید و کارهای درست و اصولی را از همین تابستان تا روز کنکور انجام دهید.