برای کنکور چه‌طور برنامه‌ریزی کنیم؟

اولین مرحله، مطالعه‌ی کتاب درسی است؛ زیرا تنها مطلبی است که می‌توانیم به طور 100 درصد به آن اعتماد کنیم.

برای کنکور چه‌طور برنامه‌ریزی کنیم؟

1. اولین مرحله، مطالعه‌ی کتاب درسی است؛ زیرا تنها مطلبی است که می‌توانیم به طور 100 درصد به آن اعتماد کنیم.

2. در صورتی که بعد از مطالعه‌ی کتاب درسی، نکات مبهمی در ذهنتان باقی ماند به سراغ جزوه‌ی دبیرستان و کتاب‌های آموزشی بروید.

3. حل مسایل تشریحی: بعد به سراغ مسائل تشریحی بروید تا یادگیری خود را ارزیابی کنید. تعداد تمرین‌ها به نقاط ضعف و قوت شما بستگی دارد.

4. حل تست: به طور کلی به سه دسته‌ی سراسری، آزاد و تألیفی تقسیم می‌شوند. تست‌های سراسری و آزاد تست‌های استاندارد هستند که حل آن‌ها باعث می‌شود با بودجه‌بندی کنکورها و طرز تفکر طراحان کنکور در سال‌های گذشته آشنا شوید. توصیه‌ی ما این است که ابتدا به سراغ این نوع تست‌ها بروید و پس از تسلط کامل در این تست‌ها به سراغ تست‌های تألیفی بروید؛ زیرا معمولاً این تست‌ها حاوی دام‌های آموزشی و نکات خاصی هستند.

5. برای خلاصه‌نویسی سه روش وجود دارد:

1) برخی از دانش‌آموزان زیر سطرهای کتاب خط می‌کشند یا در بالای صفحه حاشیه می‌نویسند. این روش، روش مناسبی برای خلاصه‌نویسی نیست؛ زیرا در این روش یک اشکال بزرگ وجود دارد؛ پس از گذشت مدتی نمی‌توان بین این خطوط ارتباط برقرار کرد و عملاً این روش کارایی نخواهد داشت.

2) روش دوم، روش متداولی است که دانش‌آموزان پس از مطالعه‌ی مطالب، نکات مهم آن را یاداشت می‌کنند. اشکال این روش این است که با یک بار مطالعه نمی‌توان خلاصه‌ی کاملی از مطالب نوشت و تمام نکات آن را دریافت.

3) روش سوم، روشی است که وقت زیادی نخواهد گرفت و بیش‌ترین بازدهی را دارد. در این روش ابزار مورد نیاز ما کتاب‌های جلد آبی کانون است. در ابتدای کتاب‌های آبی گزیده‌ی نکات وجود دارد. این قسمت حاوی مهم‌ترین نکات کتاب‌های درسی از نظر مؤلف است. اکنون نکاتی در تست‌ها یافت می‌شود که ممکن است در این قسمت پیدا نکنید که باید خودتان آن‌ها را اضافه کنید.

6. مرور از لحاظ علمی زمان‌های خاصی دارد ولی شاید اجرای این زمان‌ها برای بسیاری از دانش‌آموزان دشوار باشد؛ برای آسان‌تر کردن مرور، قاعده‌ی زیر را پیشنهاد می‌کنیم.

درس هر روز در همان روز: هر روز بلافاصله بعد از شرکت در کلاس‌های مدرسه یا آموزشگاه به سراغ مرور درس‌ها بروید. البته در این مرحله نباید وسواس به خرج دهید. هدف، مرور مباحث کلاس است که باعث می‌شود از حافظه‌ی کوتاه‌مدت خود استفاده کنید و برای جلسه‌ی بعد نیز آماده شوید. این کار بسیار ساده باعث خواهد شد ساعات حضور در مدرسه و آموزشگاه نیز به ساعات مطالعه‌ی شما اضافه شود.

7. مرحله‌ی آخر مطالعه، سنجش است. در این مرحله دانش‌آموز در هر مقطع تحصیلی باید در آزمون شرکت کند و پس از آزمون و دریافت کارنامه متوجه نقاط قوت و ضعف خود شود و برنامه‌ی درسی خود را بر اساس این نقاط تنظیم کند تا به تعادل مطالعاتی برسد.