مهارت‌های فرزند پروری قسمت ششم" محیطی امن برای کودکمان بسازیم"

چگونه محیطی امن و پویا برای کودکانمان ایجاد کنیم؟

مهارت‌های فرزند پروری قسمت ششم" محیطی امن برای کودکمان بسازیم"

چگونه محیطی امن و پویا برای کودکانمان ایجاد کنیم؟والدین گرامی

داشتن یک محیط امن و سازنده و مورد علاقه کودک اصل اول تربیت مناسب و کارآمد می باشد محیط امن بدین معنی است که شمااز آرامش بالایی در زمینه تربیت فرزند خود برخوردار باشید و در عین حال کودک بتواند به جستجو در محیط اطراف خود پرداخته و در طول روز با کمترین آسیب به فعالیت ادامه دهد.

برای ایجاد یک محیط امن باید بتوان در مواقعی که محیط برای کودک کسل کننده می باشد یک سری فعالیت های جالب و سرگرم کننده را برای وی فراهم آورد تا از کسالت و رخوت بیرون بیاید.

فراهم آوردن فعالیت های سرگرم کننده و جالب برای کودکان آنان را به مستقل بازی کردن تشویق می کند و رشد هوشی و ذهنی آنان را تحریک می کند

با شناختن استعدادها و توانمندی های کودکان می توان فعالیت های متناسب با سن و علاقه کودک را برای آنان فراهم کرد و احساس ایمنی، آرامش، مسئولیت پذیری، رهبری و اعتماد به نفس را در آنان ایجاد کرد.

ایجاد فرصت هایی برای بازی و تجربه کردن کنجکاو کودک ، رشد زبان و قوای هوشی او را تحریک کرده و می تواند کودک را سرگرم و فعال نگه داشته و احتمال بدرفتاری او را کاهش دهد.

هر چقدر تجارب کودک در رابطه با محیط اطرافش بیشتر و با احساس امنیت و آرامش بالاتری همراه باشد ذهن و فکر او بیشتر رشد کرده و به بلوغ و پختگی نزدیک تر می شود و یاد می گیرد که به جای این که به سادگی نظرات دیگران را بپذیرد خود نیز فکر کرده و برای خودش تصمیم بگیرد.

مهارت‌های فرزند پروری قسمت ششم" محیطی امن برای کودکمان بسازیم"برای ایجاد فرصت های مناسب برای بازی سالم می توان از اقداماتی ساده استفاده کرد.


کودکان را تشویق کنید که بعضی چیزها را در محیط اطرف خود بیازمایند (بررسی یک وسیله از کار افتاده یا جستجو در باغچه یا تعمیر یک وسیله با والدین) این کار انگیزه یادگیری در محیط را در کودک تقویت می کند.

گذراندن یک زمان اختصاصی با کودک مانند رفتن به گردش یا سینما، شرکت در بازی های کودکانه وی

شرکت دادن کودک در بعضی تصمیم گیری های مربوط به او محیطی امن و مورد علاقه برای وی فراهم می گردد.

کودکان نیاز به نظارت مناسب دارند بدین معنی که بدانید در هر زمان کودک کجاست و چه کاری انجام می دهد.

کودکان نیاز به نظارت مناسب دارند بدین معنی که بدانید درهر زمان کودک کجاست و چه کاری انجام می دهد.

نیازی نیست که در هر لحظه و پا به پای او در همه بازی ها و فعالیت های او شرکت کنید ولی لازم است هر وقت کودک به کمک یا مراقبت شما نیاز داشت به راحتی بتواند شما را بیابد و در صورت امکان کاری که انجام می دهید کنار بگذارید و به او توجه کنید.

عزت نفس کودکان در محیط های حمایت کننده و مثبت تقویت می شود.

قبول مسئولیت در بعضی فعالیت های متناسب با سن به او اتکا به نفس و مهارت در برنامه ریزی را می آموزد.

در یک محیط امن کودک می تواند با حداقل خطر با علاقه زیاد به بازی و فعالیت بپردازد باید سعی شود محیطی که کودک در آن به سر می برد به دور از عوامل خطر ساز باشد مثل: دور کردن مواد سمی(وایتکس، نفت، بنزین) از محل بازی و زندگی کودک و در دسترس نبودن داروها و مواد مضر دیگر

کودکان کنجکاو هستند و ممکن است برای ارضا کنجکاوی خود با خوردن این مواد به خود آسیب برسانند


با فراهم ساختن این محیط در راستای رشد عاطفی و پیشرفت انگیزه یادگیری کودکان قدم برداریم.
معاونت آموزشی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان