کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 28 مرداد 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 28 مرداد 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


با برادر کوچک‌ترم و سروصداهای او هنگام درس خواندن مشکل دارم. توصیه‌ی شما چیست؟

پاسخ 1- این ضرب‌المثل را شنیده‌اید: «اگر زورت به فلانی نمی‌رسد به خودت که می‌رسد!» شما هم به احتمال زیاد نمی‌توانید برای ساکت کردن برادرتان کاری انجام دهید. سروصدا، شور و نشاط و بازی ویژگی بچه‌هاست. پس شما باید مشکلتان را خودتان حل کنید. مثلاً اتاقتان را عوض کنید یا در و پنجره‌ها را به صورتی عایق کنید که کم‌تر سروصدا را بشنوید و درنهایت می‌توانید از گوشی‌های مخصوص استفاده کنید. فراموش نکنید برای حل چنین مشکلاتی می‌توانید روی کمک پدر و مادرتان حساب ویژه باز کنید. حتماً موضوع را در یک جمع صمیمی با آن‌ها در میان بگذارید.

حسن ایزدی

پاسخ 2- دوست عزیز! برای شما چند پیشنهاد دارم که امیدوارم بتوانید هر تعدادی را که می‌توانید انجام دهید و برای شما مفید واقع شود:

الف- زمان‌هایی که برادرتان آرام‌تر است یا خواب است، درس‌هایی را که نیاز به تمرکز بیش‌تری دارند مطالعه کنید. در این مورد می‌توانید با اولیا هماهنگ کنید تا برای زمان استراحت و تفریح برادر کوچکتان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا شما هم بتوانید در زمان‌هایی با تمرکز بیش‌تری درس بخوانید.

ب- در سایت کانون روش‌های تمرکز را مطالعه کنید. روش‌های بسیار خوبی که در ارتباط با افزایش تمرکز و یادگیری در زمان درس خواندن موجود است به شما کمک زیادی برای بهبود یادگیری خواهد کرد.

ج- هم‌چنین می‌توانید برای برادرتان کتاب‌هایی که علاقه دارد تهیه کنید تا زمانی که شما درس می‌خوانید او هم مطالعه کند یا بازی‌هایی برایش در نظر بگیرید که انرژی‌اش به سمت آن برود و مشکلی برای درس خواندن شما نداشته باشد.

د- از اولیا بخواهید تا اگر مقدور است گاهی او را به تفریح بیرون از منزل ببرند یا این‌که شما صبح‌ها کمی زودتر بیدار شوید و از زمان مناسب صبح بیش‌تر بهره ببرید.

ه- درنهایت اگر برای شما مقدور است می‌توانید در زمان‌هایی از کتابخانه استفاده کنید.

مریم صالحی

پاسخ 3- برخی دانش‌آموزان تصور می‌کنند اگر در محیط کاملاً ایزوله و بدون هیچ صدایی درس بخوانند، در این صورت با کوچک‌ترین صدایی تمرکز آن‌ها به هم می‌ریزد و نمی‌توانند درس بخوانند. مثال طنزی هست که می‌گویند وقتی درس می‌خوانیم کوچک‌ترین صداها را هم می‌شنویم که در شرایط عادی قادر به شنیدن آن‌ها نبودیم؛ ولی اگر صدای زیادی در منزل شما هست که تمرکز شما را به هم می‌زند می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید: از اتاق جدا یا از قسمتی از منزل که آرام‌تر است برای مطالعه استفاده کنید. با خانواده در مورد چگونگی امکان فراهم کردن آرامش بیش‌تر در منزل گفت‌وگو کنید. از فضای کتابخانه‌ها یا مشابه آن برای مطالعه بهره بگیرید.

محمد کتابدار

پاسخ 4- شما باید بتوانید زمان‌های درس خواندن خود را مدیریت کنید. توصیه می‌کنیم درس‌هایی را که نیاز به تمرکز کم‌تری دارند یا مثلاً خلاصه‌‌برداری‌های خود یا فیش‌های جعبه‌ی لایتنر را در زمان‌های پرسروصدا مطالعه کنید. هم‌چنین می‌توانید زمان‌هایی که برادرتان استراحت می‌کند (مثل صبح زود) درس‌هایی که نیاز به تمرکز بیش‌تر دارد بخوانید. شما می‌توانید از اولیای خود کمک بگیرید تا برای برادرتان کتاب داستان بخوانند یا با کشیدن نقاشی و رنگ‌آمیزی کتاب‌های مصور و درست کردن پازل یا بازی‌های پانتومیم (فعالیت‌های فکری و بدون سروصدا) او را سرگرم کنند.

فرناز طالبی

پاسخ 5- باید شرایط خود را با این مسئله تطبیق دهید. از پدر و مادر خود کمک بخواهید تا زمانی که شما درس می‌خوانید او را سرگرم کنند یا به بیرون از منزل ببرند. یا زمانی که او می‌خوابد سعی کنید بیش‌تر درس بخوانید. او را هم علاقه‌مند به کتاب کنید. از پدر یا مادرتان بخواهید برای او قصه بخوانند یا او را با نقاشی کشیدن یا رنگ‌آمیزی کتاب‌های نقاشی سرگرم کنند.

محمد تره‌باری