روباتهای مارمولک نما بر بدنه ایستگاه فضایی بین المللی

ناسا بر روی نسل جدیدی از روباتها کار می‌کند که با الهام از توانایی مارمولک در بالارفتن از دیوارها، بدنه خارجه ایستگاه فضایی بین المللی را در می‌نوردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در چشم انداز جدید آژانس فضانوردی آمریکا (ناسا) طراحی و ساخت روباتهایی در نظرگرفته شده که در آینده ای نه چندان دور از بدنه ایستگاه فضایی بین المللی بالا رفته و کارهای پیچیده مهندسی را انجام می دهند.

در حال حاضر دانشمندان آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا در کالیفرنیا بر روی ساخت دستگیره های مخصوصی شبیه پنجه مارمولک کار می کنند که به روباتها امکان بالا رفتن از دیواره عمودی ایستگاه فضایی بین المللی را می دهد.

ناسا در نظر دارد تا با توسعه این فناوری جدید، امکان بهره مندی بیشتر از توانمندی روباتها در مدار زمین را فراهم سازد.

از جمله کاربردهای این فناوری جدید، تعمیر و نگهداری ماهواره ها و بازگرداندن آنها به سرویس دهی است. همچنین جمع آوری زباله های فضایی از دیگر اهداف توسعه روباتهایی با توانایی حرکت نظیر مارمولکهاست.

مارمولکها همواره برای بشر جالب توجه بوده اند. حرکت این جانور بر روی سطوح عمودی درحالی صورت می گیرد که پایداری آن همواره مثال زدنی بوده است.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب