درمان تومورهای سرطانی با نانو رادیو داروی ایرانی

پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در پی دستیابی به روشی برای درمان تومورهای سرطانی اقدام به ساخت نمونه‌های آزمایشگاهی نوعی رادیو دارو کرد.

درمان تومورهای سرطانی با نانو رادیو داروی ایرانی

به گزارش ایرنا از واحد علوم و تحقیقات، دانشجوی دکتری مهندسی هسته ای گرایش پرتو پزشکی و محقق این پروژه گفت: نانو رادیو داروی ساخته شده این قابلیت را دارد که اندازه تومورها را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

نویده آقائی به آزمایش موفقیت آمیز این رادیو دارو بر روی نمونه های حیوانی اشاره کرد و افزود: با استفاده از این نانو رادیو دارو همچنین بازه درمان تومورها در مدت زمانی مناسب و بدون آسیب به سلول های سالم صورت خواهد گرفت. وی ادامه داد: بسیاری از نانوذرات جدید معضل مقاومت سلولی به دارو را برطرف کرده اند و عرصه جدیدی را در درمان سرطان فراهم کرده اند.

آقائی خاطرنشان کرد: اگرچه رادیوایزوتوپ ها در درمان و تشخیص انواع سرطان ها نقش داشته و تولید آن ها در صنعت داروسازی هسته ای رشد و توسعه زیادی یافته است ولی ترکیب نانوذرات و رادیوایزوتوپ ها که منجر به تولید نانورادیوداروها می شود، رشد چندانی نداشته و تنها در برخی از رادیوایزوتوپ ها این امر میسر و ممکن شده است.

این محقق جوان با اشاره به گسترش روزافزون انواع سرطان ها در دنیا، هدف از انجام این کار را ارائه روشی برای درمان تومورهای جامد مثل تومورهای پستان، کبد و پروستات دانست و افزود: درحال حاضر در کشور ما فعالیت های زیادی برای تولید انواع نانو رادیو داروها برای مراحل تشخیص به کمک تصویربرداری ها و نیز درمان صورت گرفته است. 

وی به کاهش قابل ملاحظه اندازه تومورهای پستان در موش پس از تزریق این نانو رادیو دارو طی دو هفته اشاره کرد اظهار داشت: رادیوایزوتوپ های جدید که در پزشکی هسته ای کاربرد دارند، باید ترکیب شیمیایی مناسب ایجاد کنند، تابش مناسب برای درمان و تصویربرداری داشته باشند و از نیمه عمر مناسبی نیز برخوردار باشند که ایزوتوپ های استفاده شده در طرح ما این خصوصیات را به همراه دارند.

آقائی ابراز امیدواری کرد با تکیه بر نتایج این تحقیقات و انجام فازهای تکمیلی بتوان با تولید نانو رادیوداروها در سال های آتی در کشور ایران، صرف هزینه های بالا جهت واردات این داروها به کشور را برطرف و به بیماران خدمت رسانی بهتری کرد.

این طرح تحقیقاتی توسط نویده آقائی دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات و با راهنمایی دکتر میترا اطهری علاف عضو هیات علمی این واحد دانشگاهی انجام شده و تحت عنوان پایان نامه مبتنی بر نیاز صنعت در ستاد ویژه توسعه ی فناوری نانو به تأیید رسیده است. 

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
سنت های الهی از دین و زندگی چهارم دبیرستان
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( دروس عمومی چهارم دبیرستان)
دبیر : محمد رضایی بقا