اثرات درمانی تماشای حرکت ماهی‌ها در این مکان + تصاویر

نوع خاصی از اختلالات روانی را می‌توان تنها با تماشای حرکت ماهی‌ها درمان و کنترل کرد.

اثرات درمانی تماشای حرکت ماهی‌ها در این مکان + تصاویر

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس تحقیق مشترک بین دو دانشگاه پلیموت و اکستر تماشای شنا و حرکت ماهی‌ها در آکواریوم می‌تواند سبب بهبود خلق و خو، کاهش فشار خون و ضربان قلب افراد دچار استرس شود.

گفتنی است، با وجود اینکه تا به حال تحقیقات زیادی در خصوص تاثیر طبیعت بر آرامش انسان به انجام رسیده اما در خصوص اثر حرکت ماهی‌ها در ایجاد آرامش روانی انسان‌ها مطالعات بسیار کمی صورت گرفته است.

کارشناسان بر این اساس ایده ساخت آکواریوم های بزرگ در سطح شهرها با ماهی‌های مختلف بویژه ماهی های نواحی گرمسیری دنیا را برای افزایش آرامش و کاستن از تنش زندگی شهری انسان‌ها توصیه می‌کنند.

در این مطالعه که در مجله محیط زیست به چاپ رسیده است، داوطلبان به تماشای حرکت ماهی‌ها دریک آکواریوم بزرگ 550 هزار لیتری پرداخته‌اند. سطح تنش آنها قبل و بعد از تماشای آکواریوم اندازه  گیری شده است و کارشناسان دریافته‌اند تماشای حرکت ماهی‌ها سبب کاهش استرس، اضطراب و ایجاد آرامش در داوطلبان شده است.

کارشناسان همچنین با اندازه گیری ضربان قلب، فشار خون و تکمیل پرسشنامه مرتبط با خلق و خوی داوطلبان اثر نگاه کردن به حرکت‌ ماهی‌ها در حفظ سلامت روانی افراد را مثبت ارزیابی کرده اند.

کارشناسان اعتقاد دارند این یافته می‌تواند به آنها جهت ابداع روش‌های جدید تمدد اعصاب و کنترل آن بدون استفاده از دارو در مبتلایان انواع مشکلات عصبی شامل افسردگی،‌استرس، اختلال استرس پس از سانحه کمک کند.

در عین حال کارشناسان هشدار می‌دهند برای استفاده از ماهی جهت حفظ آرامش باید  در انتخاب نژاد ماهی‌ها، تزیین و فضای داخلی آکواریوم، نگهداری از ماهی‌ها و جلوگیری از ابتلای آنها به انواع بیماری‌ها و مرگ و  همینطور نور پردازی فضای داخلی آکواریوم دقت کرد تا این درمان طبیعی تبدیل به یک خاطره زشت و غم انگیز در بیماران شود.

منبع :