اگر به این علائم توجه نکنید کلیه خود را از دست می‌دهید

تکرر ادرار خود به تنهایی بیماری محسوب نمی‌شود، بلکه به عنوان علامت بیماری از آن یاد می‌شود.

اگر به این علائم توجه نکنید کلیه خود را از دست می‌دهید

محسن طاهری محمودی متخصص پیوند کلیه در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: تکرر ادرار به معنای این است که تعداد دفعات ادرار در طول شبانه روز از 5یا 6 بار بیشتر شود. تعداد کمتر از شش بار ادرار در طول شبانه روز به عنوان تکرر ادرار محسوب نمی‌شود و جای نگرانی نیست.

محسن طاهری در مورد علل بروز تکرر ادرار، اظهار کرد: نکته مهم در تکرر ادرار این است که آیا فرد شب هنگام دچار تکرر ادرار است یا در طول روز، اگر فقط در شب دچار تکرر ادرار می شود بیشترین عوامل: خوردن مایعات زیاد، چای فراوان و بیماری قلبی در فرد است . اما اگر فرد در طول روز دچار تکرر ادرار می شود از مهمترین عوامل آن عصبی بودن فرد و مشکلات روحی را می توان عنوان کرد. اگر هم فردی در شب و هم در روز دچار تکرر ادرار است، بسیار اهمیت دارد و عوامل آن به دو بخش کلیوی تقسیم می شوند.

متخصص پیوند کلیه ادامه داد: افرادی که در طول شبانه روز دچار تکرر ادرار هستند و مشکل کلیوی باعث بروز آن است، عفونت ادراری را بایستی در خود بررسی کنند که از علل شایع تکر‌ر ادرار در خانم‌هاست.این عفونت های ادراری همراه با سوزش و درد در ناحیه زیر ناف است. در بخش غیر کلیوی می توان به بیماری دیابت اشاره کرد که می تواند در فرد مبتلا باعث تکر‌ر ادرار شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در ادامه از دلایل بروز تکر‌ر ادرار گفت:بزرگی غده پروستات در آقایان بیشتر از پنجاه سال شایع است و باعث تکر‌ر ادرار و مشکل در دفع ادرار می شود.

وجود سنگ های کلیه، که از کلیه حرکت کرده و در مثانه فرد می مانند باعث تکر‌ر ادرار می شوند.

 محمودی، ادامه داد: عوامل تشدید کننده تکر‌ر ادرار در افراد بستگی به علت بروز تکر‌ر ادرار دارد. اگر فردی به علت مشکل قلبی نمی‌تواند تکر‌ر ادرار را برطرف کند. زیرا تکر‌ر ادرار بیماری نیست، علامت است. برای دیگر افراد هم به همین شکل خواهد بود و ابتدا بایستی علت بروز تکر‌ر ادرار را برطرف کنیم بعد از آن تکر‌ر ادرار خود برطرف می شود.

 متخصص پیوند کلیه، در پایان افزود: افراد هرگونه علامتی مثل سوزش، تکر‌ر ادرار و تغییر رنگ ادرار را باید جدی بگیرند و به پزشک مراجعه کنند، چرا که درمان نکردن به موقع  این اختلالات باعث حاد شدن بیماری و نیاز فرد به دیالیز و پیوند کلیه خواهد شد.

منبع :

خرید کتاب