فناوری جدیدی برای تعیین زمان اثر انگشت

تعیین زمان ایجاد اثر انگشت در بسیاری از جرم‌ها مهم و حائز اهمیت است، اکنون محققان امریکایی به این فناوری دست یافته اند.

فناوری جدیدی برای تعیین زمان اثر انگشت

به گزارش خبرگزاری مهر، در بسیاری از فیلم های جنایی شاهد بوده ایم که متهم می گوید: « اثر انگشت من در تمامی خانه های این منطقه وجود دارد زیرا من پستچی بوده ام و محموله های پستی را جابه جا می کردم پس من گناهکار نیستم» اما با ورود فناوری جدید این جمله دیگر کارآمد نخواهد بود.

محققان امریکایی با استفاده از این فناوری قادر به تعیین زمان دقیقی خواهند بود که اثر انگشت در صحنه جرم یافته شده به عبارت دیگر دقیقا مشخص می شود که اثر انگشت در چه روزی بر جای مانده است.

مطالعات فناوری جدید توسط  Shin Muramoto و Edward Sisco در انستیتو ملی استاندارد و فناوری امریکا NIST انجام شده است. محققان در این فرآیند و با استفاده از طیف سنجی، یک نقشه ترکیب شیمیایی اثر انگشت به دست می آورند که مشخص می کند در هر کدام از قسمت های آن چه مواد شیمیایی وجود دارند.

محققان با مطالعه اثر انگشت هایی که در زمان های مشخص بر روی ویفرهای سیلیکونی شکل گرفته بودند، دریافتند که ماده ای به نام  palmitic acid با آهنگی قابل پیش بینی و همینطور به تدریج از برآمدگی ها به قسمت های داخلی منتقل می شود. سپس با توزیع این اسید در یک اثر انگشت معمایی می توان به طور دقیق و مشخص به تاریخ اثر انگشت پی برد.

این موضوع در حالی است که این فناوری تنها قادر به شناسایی اثر انگشت هایی بود که در مدت چهار روز گذشته ایجاد شده باشند و این کار نیز در محیط آزمایشگاهی انجام می شد اما با فناوری جدید می توان به تشخیص اثر انگشت هایی که به ۱۰ روز قبل تر یا بیشتر برمی گردند، پرداخت.

محققان امیدوارند در آینده بتوانند عمر اثر انگشت هایی که چند ماه عمر داشته اند را نیز تشخیص دهند.

منبع :

خرید کتاب