کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 27 مرداد 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 27 مرداد 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


با این‌که پیش‌خوانی دو درس سال چهارم را شروع کرده‌ام آیا ایرادی دارد که در جلسه‌ی آزمون فقط به سؤالات سال دوم و سوم جواب بدهم؟

پاسخ 1- انتخاب با خودتان است ولی چرا اصرار دارید ارزیابی مطالبی را که پیش‌خوانی می‌کنید به چند ماه بعد موکول کنید.

تابستان فرصتی طلایی برای پیشرفت است و انجام بهترین کارها و اجرای مهم‌ترین برنامه‌ها قطعاً موفقیت‌های بیش‌تری به دنبال خواهد داشت. بارها تیپ‌های مختلف سؤالات سال دوم و سوم را پاسخ داده‌اید و ممکن است بعد از یک یا دو آزمون انگیزه‌ی کافی برای ادامه‌ی این برنامه نداشته باشید. در عوض، مطالب نگاه به آینده و انواع سؤالات آن برای‌تان آن‌قدر جذابیت و تازگی دارد که بعد از یک یا دو آزمون به فکر حل تست بیش‌تر و کشف راه‌حل‌ها و نکته‌های جدید بیفتید.

سارا شفافی

پاسخ 2- با این کار هم ارزیابی درستی از بازدهی پیش‌خوانی‌تان نخواهید داشت و هم انگیزه‌ی کم‌تری برای خواندن دقیق درس‌ها و شرکت منظم در کلاس‌های‌تان خواهید داشت. جدا شدن از برنامه‌ی راهبردی در هر مقطع از سال تحصیلی می‌تواند باعث کم‌تر شدن درصد نتیجه‌گیری شما از زحمات‌تان شود.

حسن ایزدی

پاسخ 3- با توجه به تصمیم خوبی که گرفته‌اید و در تابستان پیش‌خوانی درس‌های سال آینده را شروع کرده‌اید، پاسخ به سؤال‌های نگاه به آینده در آزمون‌ها، از یک سو موجب افزایش شناخت شما از خود می‌شود و از سوی دیگر آزمون، فرصتی است برای یادگیری، که هر دو تأثیر بسزایی در پیشرفت درسی شما خواهند داشت؛ ضمن این‌که هماهنگی بین آن‌چه خوانده‌اید و آن‌چه در آزمون به آن پاسخ می‌دهید موجب نظم ذهنی و آرامش شما می‌شود. لازم نیست فعلاً دغدغه‌ی سال دوم را داشته باشید. هر کاری به‌ وقت خودش باید انجام شود. نباید با یک دست دو هندوانه بردارید.

رضا پشنگ‌پور

پاسخ 4- اراده و جرئت داشته باشید و به سؤالات نگاه به آینده در آزمون‌های تابستان پاسخ دهید. حسن آزمون‌های کانون در این است که شما خودتان را با خودتان می‌سنجید و نگرانی رقابت به معنای نمره و رقابت با دیگران را ندارید و هدف از آزمون‌های کانون علاوه بر سنجش، یادگیری است؛ درنتیجه با جرئت به سؤالات نگاه به آینده پاسخ دهید. هر چند شما قدم اول را که مطالعه‌ی نگاه به آینده است برداشته‌اید اما اگر این دانش در آزمون‌ها مورد ارزیابی قرار نگیرد ممکن است متوجه بخش‌های یادگیری ناقص خود نشوید. با آزمون دادن این بخش، با واقعیت روبه‌رو می‌شوید و از آن‌جا که مطالب سال دوم و سوم برای شما تکراری است و قبلاً آن‌ها را مطالعه کرده و بارها در مدرسه آزمون داده‌اید پس از مدتی برای شما ملال‌آور خواهند شد. بهتر است روی مطالب سال آینده زمان بیش‌تری بگذارید. طبق تحقیقی که در سال‌های گذشته در کانون انجام شده است به این نتیجه رسیده‌ایم که دانش‌آموزانی که در تابستان نگاه به آینده را پاسخ می‌دهند طی سال تحصیلی به دلیل نقش پیش‌خوانی، 200 نمره‌ی ترازی افزایش تراز دارند؛ درنتیجه پاسخ به این سؤالات شما را در سال تحصیلی موفق‌تر خواهد کرد.

ناهید منجمی

پاسخ 5- پاسخ‌گویی به درس‌های نگاه به آینده دو فایده‌ی مهم برای شما دارد: 1- باعث بازیابی مطالبی می‌شود که مطالعه کرده‌اید؛ یعنی در جلسه‌ی آزمون با فراخوانی مطالب و تلاشی که برای حل مسائل می‌کنید درس‌های خوانده‌شده را بازیابی می‌کنید و این یکی از بهترین روش‌های یادگیری است.

2- میزان یادگیری آموخته‌های‌تان را متوجه می‌شوید و می‌توانید در ادامه‌ی مسیر روش مطالعه یا منابع خود را اصلاح کرده و یادگیری خود را بهبود بخشید.

محمد کتابدار