تاسیس اندیشگاه نجوم در پژوهشکده اسانس دانشگاه کاشان

رئیس دانشگاه کاشان گفت: دانشگاه با دارا بودن پتانسیل‌های نیروی انسانی و اعضای هیات علمی متخصص در تمامی رشته‌ها مغز متفکر جامعه است.

تاسیس اندیشگاه نجوم در پژوهشکده اسانس دانشگاه کاشان

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر عباس زراعت با اشاره به ماده 20 برنامه پنجم توسعه کشور که دانشگاه‌ها از تمام شمول قانون دولتی مستثنی هستند، اظهار کرد: متاسفانه برخی مسئولین در بسیاری از زمینه‌ها دانشگاه را به مانند سایر دستگاه‌ها نگاه می‌کنند و به این مساله توجه ندارند که دانشگاه صرفا یک دستگاه مجری نیست و می‌تواند برنامه‌های مدونی برای مدیریت شهری و توسعه و آبادانی و رفع نیازهای منطقه تدوین کند.

وی با بیان اینکه دانشگاه کاشان برای نخستین بار برنامه مدون چهار ساله در هیات امنا به تصویب رسانده و ملزم است در چارچوب این برنامه حرکت کند، افزود: بر اساس این برنامه همه فعالیت‌های دانشگاه باید اخلاق محور و فرهنگ محور باشد.

زراعت، بین‌المللی کردن دانشگاه را از دیگر سیاست‌های دانشگاه ذکر کرد و افزود: راه‌اندازی رصدخانه ملی فرصتی ارزشمند برای تبدیل کاشان به یک شهر بین‌المللی است که مسئولان نباید آن را نادیده بگیرند.

وی از تاسیس اندیشگاه نجوم در پژوهشکده اسانس دانشگاه در قمصر کاشان خبر داد و گفت: دانشگاه کاشان به عنوان نزدیکترین مرکز تحقیقاتی به رصد خانه ملی می‌تواند فعالیت‌ها و اقدامات موثری در این راستا داشته باشد که مسئولان باید از این فرصت استثنایی استفاده کنند.

رئیس دانشگاه کاشان کیفی کردن فعالیت‌ها را از دیگر سیاست‌های مدیریت دانشگاه ذکر کرد و گفت: سعی بر این است که در مسیر توسعه فعالیت‌ها و برنامه‌های دانشگاه مبتنی بر پتانسیل‌ها و نیازهای منطقه برنامه‌ریزی شود.

وی قدمت شهر کاشان و آثار معماری و صنایع دستی کاشان را از پتانسیل‌های این منطقه بر شمرد و افزود: دانشگاه کاشان با ایجاد رشته باستان‌شناسی نگاه ویژه‌ای را به هویت و قدمت داشته است و امیدواریم هنر صنایع دستی موجود از رتبه 22 در کشور به جایگاه اصلی خود بازگردد.

زراعت، انرژی خورشیدی و هسته‌ای و نجوم را از دیگر پتانسیل‌های این منطقه دانست و خاطرنشان کرد: مسئولان باید از این فرصت‌های استثنایی استفاده کنند.


منبع :

مطالب مرتبط