خروپف، واکنش طبیعی یا غیر طبیعی

خروپف یکی از عوامل اصلی سکته قلبی و فشار خون است.

خروپف، واکنش طبیعی یا غیر طبیعی

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، شاید شما هم در خانواده خود کسی را داشته باشید که شب‌ها به خاطر خروپف نتوانید کنار او بخوابید و مجبور شوید حتما یا قبل از او به خواب بروید یا جای جداگانه‌ای را برای خواب انتخاب کنید.

ما در اینجا قصد داریم که بررسی عوارض و راه‌های درمان خروپف بپردازیم تا هم خودمان از خطرات ناشی از خروپف آگاهی پیدا کنیم و هم اطرافیانمان خواب راحتی داشته باشند.

چگونگی مکانیسم خروپف

خواجوی متخصص گوش و حلق و بینی در این باره می‌گوید: خروپف به ازای ارتعاش عضلات نرم حلق اتفاق می‌افتد.هرگاه انسداد در راه هوایی داشته باشیم و هوا با فشار خارج  شود، صدایی ایجاد می‌شود که ما از آن به خروپف تعبیر می‌کنیم که می تواند به علت شلی بافت‌های حلق و کام اتفاق بیفتد و یا این که توده‌ای این راه تنگ کرده باشد.

سیگار کشیدن بهترین دلیل برای خروپف

وی پیرامون این نکته گفت: با سیگار کشیدن، راه بینی دچار تورم می‌شود و این ورم می‌تواند کام نرم و حلق را هنگام نفس کشیدن به ارتعاش در بیاورد و هنگامی که افراد به خواب می‌روند و عضلات شل‌تر می‌شوند این ورم شل‌تر شده و صداهای ناهنجاری‌ را تولید کند.

رابطه خروپف و سن

وی در این باره توضیح داد: به طور معمول خروپف به سن ربط چندانی ندارد و زمانی که راه هوایی بسته شود این عارضه ایجاد می‌شود.به عنوان مثال در کودکان ممکن است که تنگی لوزه‌ها اتفاق بیفتد و آنها موقع تنفس دچار مشکل شوند و در خواب دچار خروپف گردند.

در سنین بالا نیز به طور کلی عضلات شل می‌شوند، اما در خانم‌ها به خاطر هورمون‌های زنانگی عمدتا عضلات سفت‌تر است و کم‌تر اتفاق می‌افتد و به طور معمول بعد از سن یائسگی بروز خواهد کرد، اما در آقایان مخصوصا افراد سیگار و کسانی که تحرک کمی دارند مانند رانندگان ماشین‌‌های سنگین که هیچگاه مراحل سوم و چهارم خواب عینی خواب عمیق را تجربه نمی‌کنند خروپف بیشتر اتفاق می‌افتد.

این رئیس انجمن علمی جراحان گوش، حلق و بینی و گردن درباره عادات غذایی برای کاهش خروپف توضیح داد: معمولا افراد چاق و دارای چربی زیاد بیشتر دچار خروپف می‌شوند چون چربی در گردن جمع می‌شود و باعث اختلال در تنفس می‌شود که در نهایت تورم بافت‌ها در این ناحیه را ایجاد می‌کند.

وی در ادامه گفت: غذا اثری روی خروپف ندارد ولی اگر فرد نسبت به ماده‌ای مثل فلفل یا ادویه حساسیت داشته باشد ممکن است موجب تشدید ورم بینی و یا حلق شود.همچنین هر چه معده پر تر باشد، میزان خروپف بیشتر خواهد شد.

خروپف دریچه‌ای رو به سکته‌ قلبی

وی درباره این نکته گفت: سکته قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که اکسیژن کم‌تر از مقدار نیاز وارد خون شود که نه تنها به عضله قلب، بلکه به تمام بدن فشار می‌آورد و می‌تواند اتفاقات تلخی را به بار بیاورد.

وی درباره خطراتی که خروپف را به وجود می‌آورد نیز توضیح داد: سکته قلبی، آریتمی قلب، فشار خون و مشکل عصبی از عمده‌ترین آسیب‌هایی است که ممکن است خروپف به بدن  انسان وارد کند، اما عقب ماندن در کار و یا بیش فعالی مخصوصا برای کسانی که فعالیت بدنی کمی دارند از اثرات جانبی خروپف است.

وی در پایان در خصوص درمان این عارضه گفت: ابتدا باید علت آن شناخته شود که به طور مثال راه هوایی به اثر توده بسته شده است، یا گرفتگی بینی وجود دارد و یا عضلات شل شده است لوزه سوم بزرگ شده است و سپس درمان‌های اولیه آغاز شود.

وی در ادامه گفت: یکی از راه‌های درمانی انجام جراحی است که طی این عمل عضلاتی که دچار شلی می‌شوند را با کمک عواملی سفت می‌کنند و راه هوایی را باز می‌کنند.

راه دیگر نیز ماسک‌های تنفسی است که هنگام خواب هوا را با فشار به بیمار می‌رساند که حاوی اکسیژن است و مشکل وی حل می‌شوود.

وی در پایان نیز گفت: انواع و اقسام داروهای گیاهی و شیمیایی نیز توصیه می‌شود ولی هیچ کدام موثر نیست.

منبع :